ԵՄ անդամ երկրները համաձայնության են եկել ԵՄ-ի կողմից հաստատված պատվաստանյութերով պատվաստված զբոսաշրջիկների մուտք գործելու թույլտվության հարցի շուրջ: Այս մասին չորեքշաբթի հաղորդել է Agence France-Presse-ը (AFP)՝ վկայակոչելով աղբյուրները ԵՄ-ում:
Գործակալությունը պարզաբանում է, որ այս փուլում խոսքն այն պատվաստանյութերի մասին է, որոնք հաստատվել են Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալության (EMA) կողմից: Ընդ որում, AFP-ն ընդգծում է, որ ԵՄ երկրները հավանություն են տվել Եվրահանձնաժողովի առաջարկությանը, որը պարտադիր բնույթ չի կրում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես եւ սպասվում էր, սահմանների բացման թեման եւ դրանց հետ կապված պատվաստումների սերտիֆիկատները պետք է մայիսի 25-ին Եվրամիության պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների արտակարգ գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներից մեկը դառնան:
ԵՄ երկրները քննարկում են մարտի սկզբից ԵՄ բոլոր 27 երկրներում ճանաչված պատվաստումների վկայագրերը ներդրման գաղափարը: «Կանաչ թվային անցաթուղթ» անվանումը հորինել է Եվրահանձնաժողովը եւ նաեւ առաջարկել է, որպեսզի այս փաստաթուղթը տվյալների երեք կատեգորիա ներառի՝ տարած COVID-19 հիվանդության ամսաթվերի եւ ՊՇՌ թեստի ամսաթվերի եւ արդյունքների մասին:

EU member states have reached an agreement to allow entry into the community for tourists fully vaccinated with EU-approved vaccines, Agence France-Presse (AFP) reported, citing sources in the EU.
As expected, the topic of opening borders and related vaccination certificates should become one of the main topics at the emergency summit of the heads of state and government of the European Union on May 25.
EU countries are discussing the idea of ​​introducing vaccination certificates recognized in all 27 EU countries from the beginning of March. The name green digital pass was invented by the European Commission, it also suggested that this document should include three categories of data: the actual vaccination, the dates of the COVID-19 disease, and the dates and results of PCR tests.