Ադրբեջանի, Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ղեկավարների կողմից 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը վերջ է դրել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ զինված հակամարտությանը, որը տեւել է գրեթե 30 տարի: Այս մասին ԵԽ նախարարների կոմիտեի 131-րդ նիստում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
«Այս փաստաթուղթը անհրաժեշտ պայմաններ է ստեղծում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման համար` երկու երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ անձեռնմխելիության փոխադարձ հարգանքի հիման վրա:
Մենք մինչ այժմ ականատես ենք Հայաստանի կողմից նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունից եւ, ընդհանրապես, միջազգային մարդասիրական իրավունքից բխող իր պարտավորությունների խախտմանը: Մասնավորապես, ընդգծվել է, որ լուրջ մտահոգություն է առաջացնում նաեւ ականային քարտեզներ տրամադրելու Հայաստանի մերժումը, ինչպես նաեւ 1991-1994 թվականներին Ադրբեջանի դեմ ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով անհետացած շուրջ 4000 ադրբեջանցիների ճակատագրի վերաբերյալ Հայաստանի կողմից տեղեկատվություն չտրամադրելը։
Նախարարը միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ Եվրախորհրդին, կոչ է արել վճռականություն ցուցաբերել՝ համոզելու Հայաստանին օգտագործել կայուն խաղաղության, տարածաշրջանային համագործակցության եւ զարգացման համար բացառիկ հնարավորությունը՝ հրաժարվելով ռեւանշիստական գործունեությունից եւ Ադրբեջանի հանդեպ ատելությունից»:

The trilateral statement signed on November 10, 2020 by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia put an end to the armed conflict between Armenia and Azerbaijan that had been going on for almost 30 years. This is what Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov declared during the 131st session of the Committee of Ministers of the Council of Europe.
“This statement creates necessary conditions for the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, based on mutual respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of the two countries.
To date, Azerbaijan has witnessed how Armenia breaches its commitments arising from the statement of November 10 and international humanitarian law in general. In particular, it has been emphasized that Armenia’s rejection to provide mine maps, as well as information about the fate of nearly 4,000 Azerbaijanis declared as missing as a result of the military aggression against Azerbaijan in 1991-94 sparks serious concern.
I urge the international community, including the Council of Europe to be resolute and convince Armenia to take advantage of the exclusive opportunity for sustainable peace, regional cooperation and development and renounce its vengeful activities and hatred towards Azerbaijan,” he said.