Պենտագոնը նախազգուշացրել է Քաբուլի օդանավակայանում նոր հարձակումների «իրական» եւ «կոնկրետ» սպառնալիքի մասին՝ Աֆղանստանից ամերկյան ուժերի դուրսբերումն ավարտի վերջնաժամկետից ընդամենը ժամեր առաջ:
Ներկայումս ամերիկյան ուժերը զբաղվում են ամերիկացի զինվորականների եւ դիվանագետների անվտանգ տարհանմամբ:
Պենտագոնի խոսնակ Ջոն Քիրբին ասել է, որ այժմ «հատկապես վտանգավոր ժամանակաշրջան է»: «Սպառնալիքների հոսքը դեռ իրական է, այն դեռ ակտիվ է եւ շատ դեպքերում դեռեւս կոնկրետ է», - ասել է նա: Քիրբիի խոսքով՝ դեռեւս ուշ չէ մնացած բոլոր ամերիկացիների՝ Քաբուլի օդանավակայան հասնելու եւ տարհանման համար:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը շփվում է թալիբների հետ տարհանման առաքելության վերաբերյալ: «Տեղում գտնվող մեր հրամանատարները շփվում են «Թալիբան» շարժման առաջնորդների հետ՝ հակամարտությունները լուծելու եւ սխալ հաշվարկներն ու թյուրըմբռնումները կանխելու համար, եւ մինչ այժմ այդ կապն արդյունավետ է եղել», - ասել է Քիրբին:

Пентагон предупредил о «реальной» и «конкретной» угрозе новых атак в аэропорту Кабула   всего за несколько часов до крайнего срока, установленного США для завершения ухода из Афганистана.
Силы США в настоящее время сосредоточены в основном на безопасном вывозе  американских военных и дипломатов.
Официальный представитель Пентагона Джон Кирби сказал, что сейчас «особенно опасное время». «Поток угроз по-прежнему реален, он все еще активен и во многих случаях все еще специфичен», - сказал он. По его словам, что еще не поздно для всех оставшихся американцев добраться до аэропорта Кабула для эвакуации.
Он отметил, что США общаются с талибами по поводу миссии по эвакуации. «Наши командиры на местах поддерживают связь с лидерами Талибана, чтобы разрешить конфликты и предотвратить просчеты и недоразумения, и до сих пор эта связь была эффективной», - сказал Кирби.