Անցյալի տիեզերական զենքի ուրվականները կրկին թակում են մեր դուռը, գրում է Washington Post-ը։
Վերջերս բրիտանական Financial Times թերթը հայտնեց, որ Չինաստանը նոր տեսակի տիեզերական զենք է փորձարկել՝ արձակելով զանգվածային հրթիռ գերձայնային պլաներով, որն ունակ է միջուկային զենք կրել։ Հրթիռը կարճ ժամանակով դուրս եկավ ուղեծիր։ Հոդվածում ասվում է, որ այդ փորձարկումը ապացույց է այն բանի, որ Չինաստանը «գերձայնային զենքի ոլորտում հասել է ահռելի առաջընթացի», նշում է WP-ը։
Կանխատեսելի էր, որ որոշ մեկնաբաններ փորձարկումն օգտագործեցին՝ կասկածի տակ դնելու ԱՄՆ անվտանգությունը։ Իսկ ինչո՞ւ ոչ։ Գերձայնային զենքի փաստացի հնարավորություններն իսկապես տպավորիչ են։ Գերձայնային զենքը ցածր բարձրության վրա է թռչում եւ կարող է մանեւրել, ինչու թույլ կտա թաքնվել ռադարներից եւ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերից։ Գերձայնային զենքը շարժվում է արագությամբ, որը բառացիորեն փոխում է շրջակա մոլեկուլները՝ կամ դրանք կոտրելով (դիսոցիացիա) կամ էլեկտրական լիցք հավաքելով (իոնիզացիա)։ Իսկ դա արագ է։ Չինական փորձարկումը վեր հանեց վաղուց թաքնված վախերը՝ կապված ուղեծրային ռմբակոծման հետ, որոնք պատկանում են սառը պատերազմի տարիներին։ 1960-ական եւ 1970-ական թթ․ Խորհրդային միությունը մշակեց եւ փորձարկեց սարսափազդու զենք՝ «կոտորակային ուղեծրային ռմբակոծման համակարգ» (FOBS), որը տեսականորեն թույլ էր տալիս ուղեծիր հանել միջուկային մարտագլխիկ եւ այն ուղեծրից նետել երկրային թիրախներ։ Չնայած Կրեմլը հրաժարվել է այդ ծրագրից 1983 թվականին՝ ուղեծիր չհանելով եւ ոչ մի մարտագլխիկ, FOBS-ի քաղաքական եւ ռազմական նշանակությունը շարունակել է տարաձայնություններ առաջացնել սառը պատերազմի ավարտից հետո դեռ երկար ժամանակ։
Իսկապես, FOBS-ի խուճապային պատմությունը խոսում է այն մասին, թե որքան նշանակություն ուներ տիեզերական զենքն ամերիկացիների երեւակայության մեջ, եւ թե ինչու չինական փորձարկումները խուճապ չեն առաջացնում։ ԱՄՆ-ում ՌՕՈՒ բալիստիկ հրթիռների ստորաբաժանումն ու Rand Corporation-ը բազմաթիվ հետազոտություններ անցկացրեցին, որոնցում գնահատեցին ուղեծրային զենքի առավելությունները։ Բարձրաստիճան գեներալները ողջունեցին արբանյակային ռմբակոծումները եւ անվանեցին զսպման «տրամաբանական քայլ»։ Ռազմական վերլուծաբանների գրքերը ներառում էին ուղեծրային ռմբակոծումներ հետագա պատերազմների իրենց կանխատեսումներում։ Խորհրդային միությունը, իր կողմից, նախաձեռնեց 1961 թվականի մարտին FOBS երեք առանձին ծրագրերից առաջինը։ Մի քանի տարի անց երկու այլ նախատիպեր ցուցադրվեցին Կարմիր հրապարակում շքերթի ժամանակ։ «Մոսկվայի» ռադիոն գովերգում էր, որ «այդ դասի հրթիռների գլխավոր հատկությունը բառացիորեն ցանկացած ուղղությունից հակառակորդի օբյեկտները խոցելու ունակությունն է»։ Այդ ժամանակ հեշտ էր ստուգել, որ գերտերությունները գտնվում են ռազմավարական հեղափոխության շեմին՝ հիմնված տիեզերական զենքի վրա։ Օրենսդիրները, գիտնականներն ու ռազմական առաջնորդները ակտիվորեն միջնորդեցին տիեզերքում Խորհրդային միության դեմ ավելի ագրեսիվ դիրքորոշման մասին՝ ներառյալ ուղեծրային ռմբակոծման համար վթարային ծրագրեր, հակաարբանյակային զենք եւ նույնիսկ լուսնային բազա։ Բարի Գոլդուոթերը դա 1964 թ․ իր նախագահական արշավի մասը դարձրեց։ Քաղաքական գործիչների համար վախը դարձավ օգտակար զենք։ Այն, թե ինչ եղավ հետո, հակասում էր սպառազինությունների մրցավազքի տրամաբանությանը։ Գիտնականներն ու նույնիսկ ռազմական հանրության այլ որոշ անդամներ կասկածի տակ դրեցին ուղեծրային ռմբակոծման տեխնիկական հիմքերն ու պնդեցին, որ FOBS-ն անարդյունավետ համակարգ է։
Այդ ընթացքում Պենտագոնը հրաժարվեց ուղեծրային ռմբակոծման իր վաղ հետազոտություններից հօգուտ հետախուզական եւ ռազմական սատարման արբանյակների ավելի չափավոր ռեժիմի։ Քենեդու եւ Ջոնսոնի կառավարման տարիներին պաշտոնական գաղափարն այն էր, որ եթե Միացյալ Նահանգները ձեռնպահ մնա տիեզերքում զենքի տեղակայումից, Խորհուրդները նույնպես կարող են կանգնեցնել այն։ 1966թ. ընթացքում ամերիկյան եւ խորհրդային բանակցողները միջազգային համաձայնագիր կնքեցին, որը կարգավորում էր տիեզերքի օգտագործումը «բացառապես խաղաղ նպատակներով»։ Արդյունքում՝ Տիեզերքի մասին պայմանագիրը, որն ուժի մեջ մտավ հաջորդ տարի, արգելեց միջուկային զենքի տեղակայումն ուղեծրում, երկնային մարմիններում կամ «տիեզերական տարածքում ցանկացած այլ եղանակով»։ Մի քանի տարվա ընթացքում համաձայնագիրը վավերացրին տասնյակ երկրներ։
Այս պատմության միտքը ո՞րն է։ Չափից ավելի սուր մի արձագանքեք։
Չնայած չինական հիպերձայնային զենքը այն արմատական տեխնոլոգիան է թվում, որը կարող է սպառազինությունների նոր խելահեղ մրցավազք առաջացնել, FOBS պատմությունը ցույց է տալիս, որ սպառազինությունների համակարգի մշակումը, լինի երեւակայության մեջ, գծագրում, թե գործարանում, չի երաշխավորում, որ դրա ուժը կփոխի խաղի կանոնները։ Ռազմավարական բանակռիվներ վարելու փոխարեն FOBS-ը կուբայական հրթիռային ճգնաժամի առջեւ վախի ֆոնին ծավալեց միջուկային սպառազինությունների վերահսկողության եւ ԱՄՆ ու Խորհրդային Միության միջեւ մրցակցության վճռական ծրագիր, որի պատճառով կառավարությունը կարող էր նախագծել ավելի խաղաղ եւ օգտակար տիեզերական ծրագիր։ Այսօրվա որոշում կայացնողները բախվում են այլ խնդիրների, որոնք, սակայն, պակաս լուրջ չեն։ Բայց նոր տիեզերական զենքը կպահանջի նույնը, ինչ եւ հինը՝ հավասարակշռություն, համբերություն եւ ավելին, քան դիվանագիտությունն է»։

Призраки космического оружия прошлого снова стучатся в наши двери. Недавно британская Financial Times сообщила, что Китай провел летные испытания нового вида космического оружия, запустив массивную ракету  с гиперзвуковым планером, способным нести ядерное оружие. Ракета ненадолго вышла на орбиту. В  статье говорилось, что это испытание является доказательством того, что Китай «добился поразительного прогресса в области гиперзвукового оружия и [является] гораздо более продвинутым, чем предполагали официальные лица США», пишет Washington Post.
Как и следовало ожидать, некоторые комментаторы ухватились за испытаенние, чтобы поставить под сомнение безопасность США. И почему бы нет? Физические возможности гиперзвукового оружия действительно впечатляют. Например, его высокое отношение подъемной силы к лобовому сопротивлению означает, что он может достичь своей цели  без двигателя и может лететь намного дальше, чем межконтинентальные баллистические ракеты. Гиперзвуковое оружие летаетт на малых высотах и может маневрировать, что позволяет ему укрываться от радаров и систем противоракетной защиты. Гиперзвуковое оружие движется со скоростью, которая буквально изменяет окружающие молекулы, либо разламывая их (диссоциация), либо собирая электрический заряд (ионизация). Это быстро.
Китайское испытание выявило давно скрытые страхи перед орбитальной бомбардировкой, которые восходят к холодной войне. В 1960-х и 1970-х годах Советский Союз разработал и испытал ужасающее оружие, которое занимало руководителей США более двух десятилетий: «систему дробной орбитальной бомбардировки» (FOBS).
FOBS теоретически позволял Советам выводить на орбиту ядерную боеголовку и сбрасывать ее с орбиты на земные цели. Хотя Кремль отказался от этой программы в 1983 году,  не выведя на орбиту ни одной боеголовки, политическое и военное значение FOBS продолжало иметь резонанс еще долгое время после окончания холодной войны. Действительно, история паники FOBS  говорит нам о том, как космическое оружие фигурировало в воображении американцев, и дает нам возможность понять, почему китайские испытания не вызывают паники.
В Соединенных Штатах подразделение баллистических ракет ВВС и Rand Corporation провели многочисленные исследования, в которых оценивались военные преимущества орбитального оружия. Высокопоставленные генералы приветствовали спутниковые бомбардировки как «следующий логический шаг» сдерживания. Книги военных аналитиков включали орбитальные бомбардировки в свои прогнозы будущей войны.
Советский Союз, со своей стороны, инициировал первую из трех отдельных программ FOBS в марте 1961 года. Через несколько лет два других прототипа были выставлены на парадах на Красной площади. Радио «Москвы» хвасталось, что «главное свойство ракет этого класса - способность поражать объекты противника буквально с любого направления, что делает их практически неуязвимыми для средств противоракетной обороны».
В то время было легко поверить, что сверхдержавы находятся на пороге стратегической революции, основанной на космическом оружии. Законодатели, ученые мужи и военные лидеры настойчиво ходатайствовали о более агрессивной позиции против Советского Союза в космосе, включая аварийные программы для орбитальной бомбардировки, противоспутниковое оружие и даже лунную базу. Барри Голдуотер сделал это столпом своей президентской кампании 1964 года.
Для политиков  страх стал полезным оружием.
Но то, что произошло потом, противоречило логике гонки вооружений и холодной войны в более широком смысле. Ученые и даже некоторые члены военного сообщества подвергли сомнению технические основы орбитальной бомбардировки и утверждали, что FOBS была неэффективной системой доставки по сравнению с межконтинентальными баллистическими ракетами наземного и подводного базирования. Например, выведение ракеты FOBS на орбиту означало снижение массы боеголовки. Орбиты сделали их траекторию предсказуемой и, следовательно, возможной для перехвата.
Тем временем Пентагон отказался от своих ранних исследований по орбитальной бомбардировке в пользу более умеренного режима спутников для разведки и военной поддержки. В годы правления Кеннеди и Джонсона официальная мысль заключалась в том, что, если Соединенные Штаты воздержатся от размещения оружия в космосе, Советы тоже могут остановить это. В течение 1966 года американские и советские переговорщики  заключили международное соглашение, регулирующее использование космоса «исключительно в мирных целях». В результате Договор по космосу, который вступил в силу в следующем году, запретил размещение ядерного оружия на орбите, небесных телах или «в космическом пространстве любым другим способом». За несколько лет соглашение ратифицировали десятки стран.
В чем мораль истории? Не реагируйте слишком остро.
Хотя китайское гиперзвуковое оружие кажется  той радикальной технологией, которая может спровоцировать новую безумную гонку вооружений, история FOBS демонстрирует, что разработка системы вооружений, будь то в воображении, на чертеже или на заводе, не гарантирует, что его сила изменит правила игры. Вместо того чтобы вести стратегические дебаты, FOBS разворачивали на фоне страха перед кубинским ракетным кризисом, решительной программы контроля над ядерными вооружениями и соперничества между США и Советским Союзом, из-за которого правительство могло бы спроектировать более мирную и полезную космическую программу. Сегодняшние лица, принимающие решения, сталкиваются с другими проблемами, но, безусловно, не менее серьезными. Однако новое космическое оружие потребует того же, что и старое: уравновешенность, терпение и больше, чем немного дипломатии».