Մոսկվան եւ Անկարան քննարկել են տիեզերքի հետախուզման եւ խաղաղ նպատակներով օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին միջկառավարական համաձայնագրի նախապատրաստումը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ռոսկոսմոս»-ի պատվիրակությունը՝ տիեզերքում միջազգային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի գլխավորությամբ, հանդիպել է թուրքական տիեզերական գործակալության ղեկավար Սերդար Հուսեյն Յըլդըրըմի եւ Թուրքիայի արդյունաբերության ու տեխնոլոգիաների նախարար Մուստաֆա Վարանքի հետ։
Կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարային ոլորտները եւ նախանշել դրանց իրականացման գործնական քայլերը։ Առանձին-առանձին գործընկերները կենտրոնացել են Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության եւ Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ խաղաղ նպատակներով տիեզերքի հետախուզման եւ օգտագործման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագրի նախապատրաստման վրա:
Այս փաստաթուղթը պետք է իրավական հիմք դառնա հետագա համատեղ աշխատանքի համար։
Համաձայնագիրը թույլ կտա երկու երկրներին զարգացնել փոխշահավետ համագործակցություն՝ օդաչուավոր տիեզերական հետազոտության, տիեզերական տեխնոլոգիաների, տիեզերքում գիտական հետազոտությունների, մոլորակների հետազոտությունների, Երկրի հեռահար զոնդավորման, տիեզերական մոնիտորինգի, արբանյակային նավիգացիայի, հեռահաղորդակցության եւ կապի ոլորտներում:

Москва и Анкара обсудили подготовку межправсоглашения о сотрудничестве в исследовании и использовании космического пространства в мирных целях, сообщает ТАСС.
Делегация Роскосмоса во главе со специальным представителем президента РФ по международному сотрудничеству в космосе, генеральным директором госкорпорации Дмитрием Рогозиным встретилась с главой космического агентства Турции Сердаром Хусейном Йылдырымом и министром промышленности и технологий Турции Мустафой Варанком.
Стороны обсудили перспективные направления двустороннего сотрудничества и наметили практические шаги по их реализации. Отдельно партнеры остановились на подготовке соглашения между правительством Российской Федерации и правительством Турецкой Республики о сотрудничестве в исследовании и использовании космического пространства в мирных целях.
Этот документ должен стать договорно-правовой базой для дальнейшей совместной работы.
Соглашение позволит двум странам развивать взаимовыгодное сотрудничество в пилотируемой космонавтике, создании космической техники, научных исследованиях в космосе, планетарных исследованиях, дистанционном зондировании Земли, мониторинге космического пространства, спутниковой навигации, телекоммуникации и связи.