Չինաստանն աֆրիկյան երկրներին կառաջարկի COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի եւս 1 միլիարդ չափաբաժին եւ կխրախուսի չինական ընկերություններին առաջիկա երեք տարիների ընթացքում Աֆրիկայում ներդնել առնվազն 10 միլիարդ դոլար: Այս մասին հայտարարել է նախագահ Սի Ձինփինը, փոխանցում է Reuters-ը։
Չինաստան-Աֆրիկա համագործակցության ֆորումի բացման ժամանակ տեսակապով ելույթ ունենալով՝ Ձինփինը նշել է, որ Չինաստանի եւ Աֆրիկայի միջեւ կստեղծվի յուանի միջսահմանային կենտրոն՝ աֆրիկյան ֆինանսական հաստատություններին 10 միլիարդ դոլարի վարկային գիծ տրամադրելու համար։
Ըստ Սի Ձինփինի՝ Չինաստանի ընդհանուր ներմուծումը Աֆրիկայից կկազմի 300 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, երկու կողմերը կհամագործակցեն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են առողջապահությունը, թվային նորարարությունը, առեւտրի դյուրացումը եւ կանաչ զարգացումը:

Китай предложит африканским странам еще 1 миллиард доз вакцины против COVID-19 и побудит китайские компании инвестировать не менее 10 миллиардов долларов в Африку в течение следующих трех лет. Об этом заявил президент Си Цзиньпин, передает Reuters.
Выступая по видеосвязи на открытии Форума сотрудничества между Китаем и Африкой, Цзиньпин отметил, что будет создан центр трансграничного юаня между Китаем и Африкой для предоставления африканским финансовым учреждениям кредитной линии в размере 10 миллиардов долларов.
По словам Си Цзиньпина, общий объем импорта Китая из Африки, одного из основных источников поставок сырой нефти и полезных ископаемых, достигнет 300 миллиардов долларов США, обе стороны будут сотрудничать в таких областях, как здравоохранение, цифровые инновации, содействие торговле и зеленое развитие.