Վերջին 10 տարվա ընթացքում Կահիրեին հաջողվել է հայրենիք վերադարձնել շուրջ 30 հազար հնագույն արտեֆակտ, որոնք ապօրինի ճանապարհով դուրս էին բերվել երկրից, շաբաթ հայտարարել է Եգիպտոսի Հնությունների ու զբոսաշրջության նախարարության Վերադարձված արտեֆակտների ստորաբաժանման գլխավոր տեսուչ Շաբան Աբդել Գաուադը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով՝ ստորաբաժանման մասնագետները հետեւում են ամբողջ աշխարհում աճուրդներին ու ինտերնետային վաճառքներին արտերկրյա եւ եգիպտական կայքերով, ինչպես նաեւ սոցիալական ցանցերով: «2011 թվականից սկսած՝ Եգիպտոսին հաջողվել է վերադարձնել 29 300 արտեֆակտ,-ասել է նա:-Միայն այս տարի Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի Թանգարանում հայտնաբերվել է հինեգիպական քաղաքակրթության 5 300 հուշարձան»: Մաքսանենգ ճանապարհով դուրս բերված բոլոր արտեֆակտները գրանցված են արխիվներում եւ այժմ աշխատանքներ են տարվում դրանք Եգիպտոս վերադարձնելու ուղղությամբ, հավելել է նա:
Գլխավոր տեսուչը պատմել է, որ հայրենիք վերադառնալուց հետո մշակութային արժեք ներկայացնող իրերը վերականգնվում են, այնուհետեւ ցուցադրվում թանգարաններում: Եգիպտոսում 1983 թվականին էապես խստացվել է արտեֆակտների պահպանության ոլորտին առնչվող օրենսդրությունը. մշակութային ու պատմական ժառանգության օբյեկտների դուրս բերումն արգելված է եւ պատժվում է օրենքով: Իշխանությունների տվյալներով՝ մաքսանենգային հնությունների 95 տոկոսը «սեւ հնագետների» պեղումների արդյունք են:

Каир за последние 10 лет сумел добиться возвращения на родину порядка 30 тыс. незаконно вывезенных из страны в разное время древних артефактов. Об этом сообщил в субботу в эфире телеканала Al-Hayat главный инспектор департамента возвращенных древностей Министерства туризма и древностей Египта Шаабан Абдель Гауад, передает ТАСС.
По его словам, специалисты ведомства «отслеживают аукционы по всему миру и продажи в интернете» через зарубежные и египетские сайты, а также социальные сети. «С 2011 года египетскому государству удалось вернуть 29 300 артефактов, - сказал он. - Только в этом году в Музее Библии в Вашингтоне было обнаружено 5 300 памятников древнеегипетской цивилизации». Все вывезенные контрабандным путем артефакты зарегистрированы в архивах, и сейчас ведутся работы по их возвращению в Египет, добавил он.
Главный инспектор рассказал, что после репатриации культурные ценности реставрируют, а затем выставляют в музеях. Так, по его словам, одним из таких возвращенных артефактов стал обнаруженный в Бельгии древний скелет человека, который сейчас является частью экспозиции Национального музея египетской цивилизации в Каире.
Египет в последние годы активно добивается репатриации незаконно вывезенных из страны в разное время памятников древности. В 1983 году было значительно ужесточено законодательство в области охраны артефактов - вывоз объектов культурного и исторического наследия запрещен и карается по закону. По данным властей, 95% контрабандных древностей является результатом археологических изысканий «черных копателей».