Հասարակական կարծիքի հրապարակված բազմաթիվ հարցումների համաձայն՝ ավելի ու ավելի շատ թուրքեր են կարծում, որ ընդդիմադիր դաշինքն ավելի հարմար է իրենց երկրում տիրող տնտեսական ցնցումներին վերջ դնելու համար, քան նախագահ Թայիփ Էրդողանը եւ նրա իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը, գրում է Reuters-ը։
Էրդողանի ճնշման ներքո եւ չնայած բարձր ինֆլյացիային, կենտրոնական բանկը սեպտեմբերից նվազեցրել է տոկոսադրույքները 500 բազիսային կետով, ինչը առաջացրել է արժութային ճգնաժամ, ինչի արդյունքում դեկտեմբերին լիրան ընկել է մեկ դոլարի դիմաց միչեւ 18,4-ի, ինչը ողջ պատմության ընթացքում ռեկորդային ամենաթույլ մակարդակն է:
Ինֆլյացիան բարձրացել է մինչեւ 19 տարվա ամենաբարձր մակարդակը` 36%-ով, լրջորեն քայքայելով եկամուտները, հատկապես աշխատավոր եւ միջին խավի թուրքերի շրջանում, որոնք կազմում են իսլամիստական արմատներով ԱԶԿ-ի ընտրական բազան:
Կառավարությունը հարկաբյուջետային միջոցներ է ձեռնարկել արժույթի անկայունությունը նվազեցնելու համար, սակայն լիրան դեռ 46%-ով ավելի թույլ է, քան մեկ տարի առաջ, եւ Էրդողանը, ով ցանկանում է մեծացնել արտահանումն ու վարկը, հրաժարվել է փոխել ուղղությունը՝ չնայած հանրային դժգոհության աճին:
Metropoll Research-ի հարցումները ցույց են տալիս, որ Էրդողանի հավանության վարկանիշը, ով ղեկավարել է Թուրքիան 19 տարի եւ պետք է մասնակցի 2023 թվականի ընտրություններին, ամենացածրն է 2015 թվականից ի վեր եւ կազմում է 38,6%: Դրանք ցույց են տալիս, որ նա իր ժողովրդականությամբ զիջում է նախագահական երեք պոտենցիալ մրցակիցներին:
Sosyo Politik դաշտային հետազոտական կենտրոնի կողմից անցկացված հարցումը ցույց է տվել, որ ԱԶԿ-ին աջակցելէ 27%-ը, մինչդեռ 37%-ը նշել է, որ քվեարկել է ԱԶԿ-ի օգտին 2018-ի վերջին խորհրդարանական ընտրություններում: Խորհրդարանում ԱԶԿ-ի ազգայնական դաշնակիցը՝ ԺԴԿ-ն, հավաքել է 6,3%՝ 7,3%-ի դիմաց, ովքեր ասել են, որ քվեարկել են կուսակցության օգտին 2018 թվականին:
Հիմնական ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը (ԺՀԿ) ստացել է 22,9% աջակցություն, իսկ նրա դաշնակից IYI-ն՝ 10,3%, իսկ քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատիա» կուսակցությունը՝ 9,4%: Ավելի քան 11%-ը չի կողմնորոշվել։
Անցյալ շաբաթ անցկացված ORC Research-ի հարցումը ցույց է տվել, որ AKP-IPA-ի աջակցությունը կազմում է 38,7%, հետ մնալով IRP-IYI-ից, որը ստացել է 39,5%: ԺԴԿ-ին աջակցությունը կազմել է 8,4%, որը ոչ պաշտոնապես աջակցել է ընդդիմադիր կոալիցիային 2019 թվականի քաղաքային ընտրություններում, ինչի արդյունքում ԱԶԿ-ն կորցրել է վերահսկողությունը Ստամբուլի եւ Անկարայի՝ Թուրքիայի խոշորագույն քաղաքների նկատմամբ:
Հարցվածների մոտ երկու երրորդը Sosyo Politik-ին ասել է, որ տնտեսությունը Թուրքիայի ամենամեծ խնդիրն է։ Կեսից ավելին ասել է, որ կառավարության վերջին միջոցառումները չեն բարելավի տնտեսությունը:
Metropoll-ի երկրորդ հարցումը ցույց է տվել, որ 36,7%-ը կարծում է, որ ընդդիմադիր կոալիցիան լավագույնս հարմար է տնտեսությունը կառավարելու համար՝ ի տարբերություն ԱԶԿ-ի եւ ԺԴԿ-ի 35,4%-ի:
Հարցվածների մոտ 38%-ն ասել է, որ հիանում է Էրդողանով, ով 2018 թվականի նախագահական ընտրություններում ստացել է ձայների ավելի քան 52%-ը, մինչդեռ Անկարայի քաղաքապետ Մանսուր Յավասը եւ Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն, որոնք երկուսն էլ ԺՀԿ-ից են, հավաքել են համապատասխանաբար 60% եւ 51%:

Согласно многочисленным опросам общественного мнения, опубликованны, все больше турок считают, что оппозиционный альянс лучше, чем президент Тайип Эрдоган и его правящая партия Справедливости и развития, подходит для прекращения экономических потрясений, охвативших их страну, пишет Reuters.
Под давлением Эрдогана и несмотря на высокую инфляцию центральный банк с сентября снизил процентные ставки на 500 базисных пунктов, что спровоцировало валютный кризис, в результате которого лира в декабре упала до 18,4 за доллар, самого слабого уровня за всю историю.
Инфляция подскочила до 19-летнего максимума в 36%, серьезно подорвав доходы, особенно рабочих и среднего класса турок, которые составляют электоральную базу ПСР с исламистскими корнями.
Правительство ввело фискальные меры, чтобы снизить волатильность валюты, но лира по-прежнему на 46% слабее, чем год назад, а Эрдоган, который хочет увеличить экспорт и кредит, отказался изменить курс, несмотря на растущее общественное недовольство.
Опросы Metropoll Research показывают, что рейтинг одобрения Эрдогана, который возглавляет Турцию 19 лет и должен участвовать в выборах в середине 2023 года, является самым низким с 2015 года и составляет 38,6%. Они показывают, что его популярность уступает популярности трех потенциальных президентских соперников.
Опрос, проведенный Центром полевых исследований Sosyo Politik, показал, что ПСР поддерживают 27% по сравнению с 37%, которые заявили, что голосовали за ПСР на последних парламентских выборах в 2018 году. Националистический союзник ПСР в парламенте, ПНД, набрал 6,3%, по сравнению с 7,3%, которые сказали, что голосовали за партию в 2018 году.
Основная оппозиционная Народно-республиканская партия (НРП) получила 22,9% поддержки, а ее союзник IYI - 10,3%,  прокурдская  партия «Демократия народа» - 9,4%. Более 11% не определились.
Опрос ORC Research, проведенный на прошлой неделе, показал, что поддержка ПСР- ПНД  составила 38,7%, отставая от НРП-IYI, получивших  39,5%. Поддержка ПДН составила 8,4%, которая неофициально поддержала оппозиционную коалицию на муниципальных выборах 2019 года, в результате которых ПСР потеряла контроль над Стамбулом и Анкарой, крупнейшими городами Турции.
Около двух третей респондентов заявили Sosyo Politik, что экономика является самой большой проблемой Турции. Более половины заявили, что недавние меры правительства не улучшат экономику.
Второй опрос Metropoll показал, что 36,7% считают, что оппозиционная коалиция лучше всего подходит для управления экономикой, по сравнению с 35,4% за ПСР-ПНД.
Около 38% респондентов заявили, что восхищаются Эрдоганом, который получил более 52% голосов на президентских выборах 2018 года, в то время как мэр Анкары Мансур Явас и мэр Стамбула Экрем Имамоглу, оба от НРП, набрали 60% и 51% соответственно.