ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ուղղակիորեն չի փոխգործակցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ։ Բոլոր նախատեսված  ծրագրերն իրականացվել են ինքնուրույն, առանց նշյալ հիմնադրամի ուղղակի ֆինանսական միջամտության։ Այս մասին ԱԺ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հավաքած եւ պետական բյուջե փոխանցված միջոցների իրացման հարցով քննիչ հանձնաժողովի նիստում հունվարի 14-ին ասաց հանրապետության աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախկին նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը։
Նրա խոսքով՝ կառավարությանը հիմնադրամի փոխանցած միջոցները, ավելի շուտ, վստահվել են ֆինանսների նախարարությանը, որն, իր հերթին, իրականացրել է դրանց հետագա վերաբաշխումը։
«Բոլոր ծրագրերը, որոնք նախաձեռնել էր աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը, իրականացվել են կամ միջոցների ներքին բաշխման միջոցով, կամ ռեզերվային ֆոնդի հաշվին»,- հավաստիացրել է Առաքելյանը։

Министерство труда и социальных вопросов Армении в период 44-дневной войны напрямую не взаимодействовало со Всеармянским фондом «Айастан». Все запланированные программы осуществлялись самостоятельно, без прямого финансового вмешательства указанного фонда. Об этом на заседании следственной комиссии НС по изучению вопроса о реализации средств, собранных Всеармянским фондом «Айастан» и перечисленных в государственный бюджет, заявил 14 января бывший министр труда и социальных вопросов республики Месроп Аракелян.
По его словам, средства, перечисленные фондом Правительству, скорее всего, были доверены Минфину, который, в свою очередь, и осуществил их последующее перераспределение.
«Все программы, инициированные Министерством труда и социальных вопросов, были реализованы либо благодаря внутреннему перераспределению средств, либо за счет резервного фонда», - заверил Аракелян.