Եթե մի քանի տարի առաջ Հայաստանում միջին հաշվով մեկ զբոսաշրջիկը ծախսում էր մոտ 700-800 դոլար, ապա այժմ այդ թիվը մոտեցել է 1000 դոլարին, ինչը շուկայի դիվերսիֆիկացման եւ երկրի գրավչության բարձրացման արդյունք է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։ Հետաքրքիր է, որ Ապրեսյանը զբոսաշրջային ծախսերի աճը ոչ թե գնաճի, այլ «շուկայի դիվերսիֆիկացման» արդյունք է համարում:
Նրա կանխատեսումների համաձայն՝ ամբողջ 2021 թվականի համար զբոսաշրջային հոսքի ցուցանիշներն ավելի ցածր կլինեն 2019 թվականի տվյալներից, բայց՝ ավելի բարձր, քան անցյալ տարի։
Ապրեսյանը գոհունակությամբ նշեց ամանորյա տոների նախաշեմին դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքերի հարաբերական ակտիվությունը՝ հաշվի առնելով նախորդ տարվա անկումը կորոնավիրուսի եւ պատերազմի պայմաններում։
«2021 թվականի հունվար-սեպտեմբերի համար մենք ընդամենը մի փոքր ենք գերազանցել 2020 թվականի տվյալները, եւ մինչեւ այս տարվա առաջին կիսամյակը մենք ընդհանուր առմամբ հետ ենք մնացել անցյալ տարվա տվյալներից։ Սակայն, եթե համեմատենք 2019 թվականի առաջին 9 ամիսների ցուցանիշների հետ, ապա 2021 թվականի հունվար-սեպտեմբերին դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքը նվազել է 40 տոկոսով»,- հավելեց փորձագետը։
Նա վստահություն հայտնեց, որ եթե ֆորսմաժորային նոր իրավիճակներ չլինեն, գրագետ պետական քաղաքականության եւ համակարգային բարեփոխումների իրականացման դեպքում 2022 թ-ին հնարավոր կլինի վերականգնել 2019 թ-ի ցուցանիշները։

A few years ago, a tourist spent about $700-800 on average in Armenia, but now that figure is close to $1,000, which is a result of market diversification and increasing the attractiveness of the country, Mekhak Apresyan, the chairman of the Federation of Tourism of Armenia told NEWS.am
Apresyan said that the increase in tourists' expenses is not the result of inflation, but rather the result of market diversification.
According to his forecasts, the figures of tourist flow for the whole year 2021 will be lower than the data for 2019, but higher than last year.
Apresyan was pleased to point to the relative activity of tourist flows to Armenia in the New Year holidays, given last year's decline amid coronavirus and war.
If we compare with the indicators of the first 9 months of 2019, the tourist flow to Armenia in January-September 2021 decreased by 40%, the expert added.
He said that if there are no new force majeure situations, competent state policy and implementation of systematic reforms in 2022 it will be possible to restore the indicators of 2019.