Եթե մի քանի տարի առաջ Հայաստանում միջին հաշվով մեկ զբոսաշրջիկը ծախսում էր մոտ 700-800 դոլար, ապա այժմ այդ թիվը մոտեցել է 1000 դոլարին, ինչը շուկայի դիվերսիֆիկացման եւ երկրի գրավչության բարձրացման արդյունք է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։ Հետաքրքիր է, որ Ապրեսյանը զբոսաշրջային ծախսերի աճը ոչ թե գնաճի, այլ «շուկայի դիվերսիֆիկացման» արդյունք է համարում:
Նրա կանխատեսումների համաձայն՝ ամբողջ 2021 թվականի համար զբոսաշրջային հոսքի ցուցանիշներն ավելի ցածր կլինեն 2019 թվականի տվյալներից, բայց՝ ավելի բարձր, քան անցյալ տարի։
Ապրեսյանը գոհունակությամբ նշեց ամանորյա տոների նախաշեմին դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքերի հարաբերական ակտիվությունը՝ հաշվի առնելով նախորդ տարվա անկումը կորոնավիրուսի եւ պատերազմի պայմաններում։
«2021 թվականի հունվար-սեպտեմբերի համար մենք ընդամենը մի փոքր ենք գերազանցել 2020 թվականի տվյալները, եւ մինչեւ այս տարվա առաջին կիսամյակը մենք ընդհանուր առմամբ հետ ենք մնացել անցյալ տարվա տվյալներից։ Սակայն, եթե համեմատենք 2019 թվականի առաջին 9 ամիսների ցուցանիշների հետ, ապա 2021 թվականի հունվար-սեպտեմբերին դեպի Հայաստան զբոսաշրջային հոսքը նվազել է 40 տոկոսով»,- հավելեց փորձագետը։
Նա վստահություն հայտնեց, որ եթե ֆորսմաժորային նոր իրավիճակներ չլինեն, գրագետ պետական քաղաքականության եւ համակարգային բարեփոխումների իրականացման դեպքում 2022 թ-ին հնարավոր կլինի վերականգնել 2019 թ-ի ցուցանիշները։

Если несколько лет назад в среднем один турист в Армении тратил примерно 700-800 долларов, то сейчас эта цифра приблизилась к 1000 долларам, что стало результатом диверсификации рынка и повышения привлекательности страны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил председатель Федерации туризма Армении Мехак Апресян. Интересно, что Апресян считает увеличение затрат туристов следствием не инфляции, а «диверсификации рынка».
По его прогнозам, показатели турпотока за весь 2021 год будут ниже данных за 2019 год, но выше, чем за прошлый год.
Апресян с удовлетворением указал на относительную активность туристических потоков в Армению в преддверии новогодних праздников, учитывая прошлогодний спад на фоне коронавируса и войны.
«Мы за январь-сентябрь 2021 года лишь немного обошли данные за 2020 год, а до первого полугодия нынешнего года вообще отставали от прошлогодних данных. Однако если сравнить с показателями первых 9 месяцев 2019 года, то турпоток в Армению за январь-сентябрь 2021 года сократился на 40%»,- добавил эксперт.
Он выразил уверенность, что при отсутствии новых форс-мажорных ситуаций, проведении грамотной государственной политики, осуществлении системных реформ в 2022 году возможно будет восстановить показатели 2019 года.