Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հանաձայնագիրը ոչ մի ընդհանուր բան չունի գազի թեմատիկայի հետ,- հայտարարել է ԵՄ հանձնակատարի էներգետիկ հարցերով քարտուղար Անդրիսա Պիբելգսա Ֆերան Տարադելաս Էսպունին։
«Նույնիսկ շատ լավ է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան փորձում են հարաբերություններ հաստատել, ճիշտ է, Ադրբեջանը կարող է եւ չկիսել այդ տեսակետը, քանզի ղարաբաղյան հարցը դեռեւս լուծված չէ եւ դա բարդացնում է Ադրբեջանի ու Թուրքիայի բանակցությունների գործընթացը։ Ադրբեջանը կարող է համարել, որ հայ-թուրքական երկխոսությունը ագրեսիվ քայլ է իր նկատմամբ»,- հայտարարել է Էսպունին։ Ընդ որում նա կողմերին կոչ է արել քաղաքականությունը տարանջատել էներգետիկայից, քանի որ այդ երկու ոլորտների միացումը կդառնա «թունդ խառնուրդ, վտանգավոր կոկտեյլ»։ «Ես հույս ունեմ, որ Եվրոպայի էներգետիկ մատակարարը դառնալու Ադրբեջանի, իսկ Թուրքիայի՝ ադրբեջանական գազը Եվրոպա հասցնելու ցանկությունները կգերակայեն քաղաքական ամբիցիաների նկատմամբ»,- հայտարարել է նա։ Ըստ նրա, քաղաքականությունը էներգետիկայից հարկ կլինի անջատել ամեն դեպքում, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի կամ առանց նրա, հայ-թուրքական կարգավորված հարաբերություններով կամ առանց դրանց, Ադրբեջանը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում Եվրոպային որպես գազի մատակարար, իսկ Թուրքիան որպես տարանցիկ երկիր։
Նշենք, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան միասին ընդգրկված են Nabucco էներգետիկ նախագծում, որը Ադրբեջանից գազի մատակարարումներ է նախատեսում Թուրքիայի ու Եվրոպայի տարածքով։ Սակայն հայ-թուրքական կարգավորված հարաբերությունները եւ երկկողմ արձանագրությունների ստորագրումը Բաքվի բացասական ռեակցիան է հարուցել ղարաբաղյան հակամարտության լուծված չլինելու պատճառով։ Մինչդեռ, Եվրամիությունը ողջունել էր հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը՝ հայտարարելով, որ դա «օգտակար կլինի Հարավային Կովկասի բոլոր երկրների համար»։

Armenia-Turkey accord has nothing to do with gas issue, European Commission energy spokesman Ferran Tarradellas Espuny.
“It is not bad at all, that Armenia and Turkey attempt to normalize relations, however Azerbaijan might not subscribe to that view, as Karabakh issue is not settled yet, therefore it impedes Azerbaijani-Turkish negotiations. Azerbaijan might decide that Armenia-Turkey dialogue is an aggressive step towards the country,” Espuny said. He called on the sides to differentiate politics from energy, as the combination of these two is “a detonating mixture, hot cocktail.” “I hope that Azerbaijan’s aspiration to become energy supplier for Europe, and Turkey’s — to transport Azerbaijani gas to Europe will prevail over political ambitions,” Espuny stated. According to him, politics and energy policy should be separated in any case, as Europe is highly interested in Azerbaijan as gas supplier and Turkey — as transit country, with or without Nagorno-Karabakh or Armenian-Turkish relations’ normalization.
Azerbaijan and Turkey are involved in Nabucco project that provides gas supply from Azerbaijan through Turkey to Europe. However, Armenia-Turkey reconciliation and Protocols’ signing arouse negative reaction of Baku due to unsettled Karabakh issue. EU welcomed the accord, stating that “it will be advantageous to all South Caucasian states.”