ԵԱՀԿ խաղաղարար ջանքերի տեսանկյունից` Ղարաբաղի շուրջ բանակացություններում արձանագրվել է «մեկ քայլ հետընթաց»:  Այդ մասին հուլիսի 28-ին հայտարարել է Պենտագոնի ղեկավարի միջազգային անվտանգության հարցերով տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն:
Նրա խոսքով` հունիսի 24-ին Կազանում կայացած հանդիպման ժամանակ Ղարաբաղի հարցի շուրջ բանակցություններում հնարավոր չեղավ ապահովել «առաջընթաց», իսկ «լարվածությունը երկու կողմերի շփման գծում աճում է»:
Նրա հաղորդած տեղեկատվության համաձայն` Հայաստանն ու Ադրբեջանը «նախկինի պես ի վիճակի չեն ավարտին հասցնել ղարաբաղյան հարցի հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցումը, եւ մենք մնում ենք ապակառուցողական եւ վտանգավոր անելանալի իրավիճակում», տեղեկացնում է ԻՏԱՌ- ՏԱՍՍ-ը:
Իր հերթին ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվորպային եւ Եվրասիայի գործերով  օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը հայտարարել է, որ Բարաք Օբամայի աշխատակազմը կողմ է, որ ԵԱՀԿ-ն անմիջական դերակատարություն ունենա հետխորհրդային տարածքում «սառեցված» հակամարտությունների կառրգավորման գործում:
«ԵԱՀԿ-ն պետք է շարունակի անմիջական դերակատարումը Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Լեռնային Ղարաբաղի տեւական հակամարտությունների կարգավորման գործում»,- ասել է Գորդոնը: Նրա տեսանկյունից, «այդ հակամարտություններն ունեն կազմաքանդիչ ներուժ, որն ի զորու է ապակայունացնել անվտանգությունը ԵԱՀԿ տարածքում»:   ԱՄՆ-ի տեսանկյունից այդ հակամարտությունների հաղթահարումը «պետք է ԵԱՀԿ-ի  եւ նրա անդամ պետությունների համար մնա բարձր առաջնահերթությունների շարքում»:

WASHINGTON, DC. – Negotiations on Karabakh issue registered “one step backward” from the point of view of OSCE peaceful efforts, Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs Alexander Vershbow stated on Thursday.
Vershbow believes that Kazan meeting did not secure “progress” in negotiations of Karabakh issue. Besides, “the intensity increases in the contact line of both sides.” Armenia and Azerbaijan “cannot conclude agreement on Basic Principles for Karabakh issue as before and we face unconstructive and dangerous deadlock situation,” ITAR-TASS reports.
Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Philip Gordon also stated that Obama’s administration approves that OSCE has direct contact in “frozen” conflict regulation processes in the territories of post Soviet Union.
“OSCE should continue its direct contact in prolonged conflict regulation processes for Georgia, Moldova and Nagorno-Karabakh.,” Gordon stated. “Those conflicts have destructive potential, which can destabilize security in the territory of OSCE. Overcoming the conflicts should be high priority for OSCE and its member states,” he added.