Գերմանիայում ձերբակալել են չորս անձի, որոնք կասկածվում են առողջապահության նախարարին առեւանգելու դավադրության եւ ամբողջ երկրում էլեկտրաէներգիայի անջատման նպատակով էլեկտրակայանները ոչնչացնելու մեջ, հայտնում է Reuters-ը։
Ըստ Գերմանիայի առողջապահության նախարար Կառլ Լաուտերբախի, իրեն առեւանգելու խափանված դավադրությունը ցույց է տվել, որ «կան ուժեր, որոնք COVID-19-ի սահմանափակումների դեմ բողոքի ցույցերն օգտագործում են պետությունը եւ երկրի ժողովրդավարական համակարգը ապակայունացնելու համար»: «Նրանք ոչ մեծ փոքրամասնություն են մեր հասարակության մեջ, բայց շատ վտանգավոր են»,- ասել է Լաուտերբախը մամուլի ասուլիսում:
Կասկածյալները կապված են եղել խմբերի հետ, որոնք բողոքում են COVID-19-ի սահմանափակումների դեմ, եւ ծայրահեղ աջ Reichsburger շարժման հետ, որը հերքում է ժամանակակից գերմանական պետության գոյությունը, ասվում է արեւմտյան Կոբլենց քաղաքի դատախազների հայտարարության մեջ:
«Սա ցույց է տալիս, որ COVID-ի դեմ բողոքի ցույցերը պարզապես չեն արմատականացել, եւ խոսքը միայն COVID-ի մասին չէ»,- ասել է Լաուտերբախը:
Նրան առեւանգելու դավադրությունը վերջինն է մի շարք միջադեպերից, որոնք վկայում են որոշ գերմանացիների զայրույթի մասին՝ չպատվաստվածների նկատմամբ սահմանափակումների եւ լայն հասարակության համար պատվաստումը պարտադիր դարձնելու առաջարկների հանդեպ:
Դեկտեմբերին ոստիկանությունը կասեցրել էր պատվաստումներին դեմ հանդես եկող ակտիվիստների դավադրությունը՝ արեւելյան Գերմանիայի Սաքսոնիա նահանգի վարչապետին սպանելու համար:
Վերջին դավադրության հիմքում ընկած կասկածյալները շփվել են Vereinte Patrioten կոչվող չատում, որը գերմաներեն նշանակում է «Միավորված հայրենասերներ», եւ «մտադիր են եղել ստեղծել քաղաքացիական պատերազմի նման պայմաններ եւ ի վերջո տապալել Գերմանիայում ժողովրդավարական համակարգը»,- ասել է դատախազությունը:
Իշխանությունները խուզարկել են անշարժ գույքի 20 օբյեկտ՝ Գերմանիայի մի քանի նահանգներում, առգրավելով զենքեր, այդ թվում՝ հրազեն, զինամթերք եւ Կալաշնիկովի ինքնաձիգներ, եվրոյով եւ արտարժույթով կանխիկ գումար, ինչպես նաեւ ոսկու ձուլակտորներ եւ արծաթե մետաղադրամներ:
Հայտնաբերվել են նաեւ պատվաստումների կեղծ վկայականներ եւ COVID-ի թեստեր, հայտնում է գերատեսչությունը։

Germany has arrested four people suspected of plotting to kidnap the health minister and destroy power facilities to cut off power across the country, Reuters reports.
According to German Health Minister Karl Lauterbach, the thwarted plot to kidnap him showed that there are forces at play that are using protests against COVID-19 restrictions to destabilize the state and the country's democratic system.
They are a small minority in our society, but they are very dangerous, Lauterbach said at a press conference.
The suspects were linked to groups protesting COVID-19 restrictions and to the far-right Reichsburger movement, which denies the existence of a modern German state, prosecutors in the western city of Koblenz said in a statement.
This shows that the protests against COVID have not just radicalized, and it is not only about COVID, Lauterbach said.
The plot to kidnap him is the latest in a series of incidents that have highlighted the anger of some Germans at restrictions on those who have not been vaccinated and proposals to make vaccination mandatory for the general public.
In December, police foiled a plot by anti-vaccination activists to assassinate the prime minister of the state of Saxony in eastern Germany.
The suspects behind the latest conspiracy were chatting on a chat group called Vereinte Patrioten, German for Patriots United, and intended to cause civil war-like conditions and ultimately overthrow the democratic system in Germany, prosecutors said.
Authorities searched 20 properties across several German states, confiscating weapons including firearms, ammunition and a Kalashnikov assault rifle, cash in euros and foreign currencies, as well as gold bars and silver coins.