Տեխասը մահապատժի է ենթարկել մահապատժի դատապարտված ամենատարեց մարդուն՝ 78-ամյա տղամարդուն, ով դատապարտվել էր ավելի քան 30 տարի առաջ ոստիկանի սպանության համար, հայտնում է AFP-ն։
Carl Buntion-ի փաստաբանները մահապատիժը հետաձգելու պահանջով վերջնական բողոքարկումը ներկայացրել էին ԱՄՆ Գերագույն դատարան, սակայն այն մերժվել էր: Տեխասի քրեական արդարադատության դեպարտամենտի տվյալներով՝ նրան մահապատժի են ենթարկել մահացու ներարկումով եւ մահացած ճանաչվել տեղական ժամանակով ժամը 18:39-ին:
Բանթիոնը մահապատժի դատապարտված ամենատարեց մարդն էր պահպանողական հարավային նահանգում՝ Տեխասում, որն ավելի շատ բանտարկյալների է մահապատժի ենթարկում, քան ամերիկյան ցանկացած նահանգ:
1990-ի հունիսին նա կրակել եւ սպանել էր ոստիկան Ջեյմս Իրբիին։ Այդ ժամանակ նրա դեմ արդեն քրեական գործ կար հարուցված. տղամարդը պայմանական վաղաժամկետ ազատ էր արձակվել անչափահասի նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների համար դատապարտվելուց հետո։
Բանթիոնը մահապատժի էր ենթարկվել պենտոբարբիտալի մահացու դեղաչափով եւ մահացել էր այն ընդունելուց 13 րոպե անց, հայտնել է նահանգի Քրեական արդարադատության դեպարտամենտը:

Lawyers for Carl Buntion filed a final appeal to the US Supreme Court seeking a stay, but it was denied. According to the Texas Department of Criminal Justice, he was executed by lethal injection and declared dead at 6:39 p.m. local time.
Buntion was the oldest death row inmate in Texas, a conservative southern state that executes more prisoners than any other American state.
In June 1990, he shot and killed Houston police officer James Irby. At that time, he already had a criminal record and was released on parole after being convicted of sexually abusing a minor.
Buntion was executed with a lethal dose of pentobarbital and died 13 minutes after it was administered, the state Department of Criminal Justice said.