Ռուսաստանից եւ Բելառուսից պարարտանյութերի բացակայության պատճառով ամբողջ աշխարհի ֆերմերները չեն կարողանա սերմեր աճեցնել, ուստի կարող է սկսվել «ամենամեծ սովը պատմության մեջ», գրում է Сompact-online-ը։
«Դա տեղի կունենա Ռուսաստանից եւ Բելառուսից պարարտանյութերի պակասի պատճառով», - ասել է Գերմանիայի ֆերմերային տնտեսության ներկայացուցիչ Մաթիաս Բերնինգերը:
Շուկայի փորձագետները համակարծիք էին, որ պարարտանյութերը գրեթե անհասանելի են դարձել աղքատ երկրների համար: Հաշվի առնելով, որ այժմ Ռուսաստանից եւ Բելառուսից պարարտանյութերի վրա արգելք է դրվել, դրանց այլընտրանք գրեթե չկա: Օրինակ՝ ազոտական ​​պարարտանյութերը չեն կարող այլընտրանք լինել՝ իրենց շատ բարձր արժեքի պատճառով։
Նրանք նաեւ նշել են, որ սերմնաբուծության հետ կապված խնդիրները կարող են սկսվել մի քանի ամիս անց: Եթե ​​իսկապես մատակարարման խափանում տեղի ունենա, ապա 2023-ին աշխարհն ավելի քիչ բերք կստանա։
Ապրիլի 20-ին տնտեսագետ Կեյիտի Կայը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը ձեռնտու է ԱՄՆ-ի համար, ինչի պատճառով պարենային լուրջ ճգնաժամ է հրահրվում, եւ շատ երկրներում կարող է սով սկսվել։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան բարձր դիրքեր են զբաղեցնում ցորենի արտադրության ոլորտում։ Եթե ​​Ուկրաինայում իրավիճակը ձգձգվի, ցորենի գները կարող են մի քանի անգամ թանկանալ։ Ցորենի այլընտրանքները, մասնավորապես՝ եգիպտացորենինը, եւս կթանկանան՝ պահանջարկի ավելացման հետ կապված, ինչը կազդի արդեն այլ պարենային ապրանքների վրա։

Из-за отсутствия удобрений из России и Белоруссии фермеры по всему миру не смогут выращивать семена, поэтому может начаться «величайший голод в истории», пишет издание Сompact-online.
«Это произойдет из-за дефицита удобрений из России и Белоруссии», — отметил представитель фермерского хозяйства Германии Маттиас Бернингер.
Эксперты рынка сошлись во мнении, что удобрения стали практически недоступны для более бедных стран. Учитывая, что сейчас наложен запрет на удобрения из России и Белоруссии, альтернативы им практически нет. Например, азотные удобрения не могут быть альтернативой ввиду их очень высокой стоимости.
Они также указали на то, что проблемы с выращиванием семян могут начаться через несколько месяцев. Если сбой с поставками все же произойдет, то уже в 2023 году мир получит более низкий урожай.
20 апреля экономист Кэйити Кай заявил, что США выгодна ситуация на Украине, из-за которой провоцируется серьезный продовольственный кризис и во многих странах может начаться голод.
По его словам, Россия и Украина занимают высокие позиции в производстве пшеницы. При затягивании ситуации на Украине пшеница может подорожать в несколько раз. Альтернативные пшенице продукты, в частности кукуруза, также вырастут в цене из-за повышенного спроса, что скажется уже на других продовольственных товарах.