Բուլղարիան կիրակի օրվանից չեղարկում է մուտքի բոլոր հակակորոնավիրուսային սահմանափակումները. զբոսաշրջիկներին այլեւս ՊՇՌ թեստ կամ պատվաստման վկայական պետք չի լինի, հայտնում է հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։
«Մայիսի 1-ից՝ կիրակի օրվանից չեղարկվում են այն բոլոր հակահամաճարակային միջոցառումները, որոնք կիրառվում էին այլ երկրներից ժամանողների համար։ Մասնավորապես, ճանապարհորդներին անհրաժեշտ չի լինի ԵՄ թվային պատվաստման վկայական, COVID-19 վկայական կամ ՊՇՌ թեստ:
Ապրիլի 1-ին Բուլղարիան չեղյալ է հայտարարել բոլոր հակահամաճարակային պահանջները երկրի ներսում. փակ տարածքներում դիմակները, սոցիալական հեռավորության պահպանումն այլեւս պարտադիր չեն։
Բուլղարիա մուտք գործելու կամ Բուլղարիայի ազգային վիզա, վավեր բազմակի մուտքի Շենգեն վիզա կամ Խորվաթիայի, Կիպրոսի կամ Ռումինիայի ազգային վիզա անհրաժեշտ կլինի:
Մինչդեռ վիզաների օպերատոր VFS Global-ը հայտնում է, որ մարտի 25-ից տեխնիկական պատճառներով Մոսկվայի, Եկատերինբուրգի եւ Սանկտ Պետերբուրգի վիզաների կենտրոնները (այդ թվում՝ տարածաշրջանային վիզաների կենտրոնները) հյուպատոսական տուրքի վճարմամբ դիմումներ չեն ընդունում։ Դրանց թվում են նաեւ տուրիստական ​​վիզաները:
«Այն կատեգորիաների դիմողները, ովքեր ազատված են հյուպատոսական տուրքի վճարումից, առանց սահմանափակումների կարող են ներկայացնել փաստաթղթերը Վիզաների Դիմումի Կենտրոն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Болгария с воскресенья отменяет все антикоронавирусные ограничения на въезд, туристам не потребуется ни ПЦР-тест, ни сертификат вакцинации, сообщает Минздрав республики.
«С воскресенья, 1 мая, отменяются все противоэпидемиологические меры, введенные для прибывающих из других стран. В частности, путешественникам не потребуется цифровой сертификат вакцинации ЕС, справка о перенесенном COVID-19 или ПЦР-тест», - говорится в сообщении.
Болгария 1 апреля отменила все противоэпидемиологические требования внутри страны: в помещениях не нужны маски, социальное дистанцирование.
Для въезда в Болгарию потребуется либо болгарская национальная виза, либо действующий многократный шенген, либо национальная виза Хорватии, Кипра или Румынии.
Между тем, визовый оператор VFS Global сообщает, что с 25 марта по техническим причинам визовые центры Москвы, Екатеринбурга и Санкт-Петербурга (включая региональные ВЦ) не принимают заявления с оплатой консульского сбора. Сюда же относятся туристические визы.
«Те категории заявителей, которые освобождены от уплаты консульского сбора, могут подать документы в Визовый центры без ограничений», - говорится в сообщении.