Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին քննադատել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին իտալական հեռուստատեսության հարցազրույցում արտահայտած մտքերի համար։
«Մեր երկիրը թույլ է տալիս ազատ կարծիքներ արտահայտել, անգամ եթե դրանք ակնհայտ սուտ ու սխալ են։ Ես կարծում եմ, որ այն, ինչ ասաց նախարար Լավրովը, սխալ է։ Իսկ ինչ վերաբերում է Հիտլերին հիշատակելուն եւ այն փաստին, որ Հիտլերը հրեա էր, ապա դա իսկապես անվայել է»,- երկուշաբթի ասել է նա մամուլի ասուլիսում։
Մայիսի 1-ին Mediaset հեռուստակորպորացիայի «Rete-4» ալիքի եթերում Լավրովը ներկայացրել էր ՌԴ-ի հիմնական դիրքորոշումները Ուկրաինայի իրադարձությունների մասին՝ նշելով, որ ուկրաինական կողմը ԱՄՆ-ի աջակցությամբ, «որը միանձնյա ջանում է լուծել բոլոր հարցերը», չի ցանկանում շարունակել բանակցությունները, ինչպես նաեւ նշել է անարժանահավատ տեղեկությունների մասին, որոնք տարածում են արեւմտյան ԶԼՄ-ները, եւ բացատրել է Ռուսաստանի ղեկավարության մի շարք որոշումները։
Իտալիայում մեծ արձագանք է առաջացրել նախարարի այն արտահայտությունը, որ իր համար «տարօրինակ էր տեսնել», թե ինչպես է Հռոմը «նրանց առաջին շարքերում, որոնք ոչ միայն պարզապես հակառուսական պատժամիջոցներ են ընդունում, այլեւ ամեն կերպ նոր նախաձեռնություններ են առաջադրում», ինչպես նաեւ վրդովմունք են առաջացրել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու եւ Ադոլֆ Հիտլերի հրեական արմատներ ունենալու եւ հակասեմականության մասին արտահայտությունները։ Հռոմի հրեական համայնքը սուր քննադատության է ենթարկել նրան այս մտքերի համար։

Italian Prime Minister Mario Draghi criticized Russian Foreign Minister Sergei Lavrov for his statements in an interview with Italian television.
“Our country allows you to freely express your opinions, even if they are clearly false and erroneous. I think what Minister Lavrov said is wrong," he said.
As for the mention of Hitler and the fact that Hitler had Jewish blood, "that is really obscene,” Mario Draghi told a press conference on Monday.
On May 1, on the air of the Rete-4 channel of the Mediaset television corporation, Lavrov outlined the main positions of Russia regarding what is happening in Ukraine, pointing out that the Ukrainian side, with the support of the United States, who single-handedly seek to resolve all issues, does not want to continue talks, and also pointed to unreliable information disseminated by the Western media, and explained a number of decisions of the Russian leadership.
Lavrov made another assertion when he was asked why Russia said it needed to “denazify” Ukraine if the country’s own president, Volodymyr Zelenskyy, was himself Jewish.
“When they say ‘What sort of nazification is this if we are Jews’, well I think that Hitler also had Jewish origins, so it means nothing,” Lavrov told Rete 4 channel, speaking through an Italian interpreter. “For a long time now we’ve been hearing the wise Jewish people say that the biggest anti-Semites are the Jews themselves,” he added.