Ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ «Ռուսաստանը չի հարձակվի այլ երկրների վրա՝ հաշվի առնելով Ուկրաինայում միջազգային իրավունքի խախտումը»։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը՝ Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի վարչապետներ Մագդալենա Անդերսոնի եւ Սաննա Մարինի հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ «Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումը խաթարել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հաստատված կարգը եւ ստիպել է Եվրոպային ամրապնդել իր պաշտպանական ռազմավարությունը»։
«Ոչ ոք չի կարող ենթադրել, որ Ռուսաստանի նախագահը եւ կառավարությունը այլ դեպքերում բռնության կիրառմամբ չեն խախտի միջազգային իրավունքը»,- ասել է Շոլցը:
Նրա խոսքով, եթե Շվեդիան ու Ֆինլանդիան որոշեն, որ պետք է միանան ՆԱՏՕ-ի դաշինքին, «կարող են հույս դնել մեր աջակցության վրա»։
Stern ամսագրին տված առանձին հարցազրույցում Շոլցն ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի քաղաքականությունը «իմպերիալիստական է, եւ նա համարում է, որ հարեւան երկրները Ռուսաստանի հետնաբակն են»: «Նա ցանկանում է ընդլայնել իր տարածքը եւ բռնության միջոցով հետ տանել սահմանները»,- ասել է նա: «Նա հուսահատորեն փորձում է վերականգնել Ռուսաստանի նախկին նշանակությունը փոփոխված աշխարհում»։
Շոլցի խոսքով՝ Պուտինը կարծես ցանկանում էր «գրավել Ուկրաինայի արեւելքի եւ հարավի մի մասը՝ այնտեղ ստեղծելով շփման նոր գիծ, որն ի վերջո պետք է հանգեցներ հրադադարի»։ «Սա կայուն լուծում չի լինի»,- ասել է նա։ «Պուտինին անհրաժեշտ է գործարք կնքել Ուկրաինայի հետ»։

Никто не может гарантировать, что «Россия не нападет на другие страны, учитывая ее нарушение международного права в Украине». Об этом заявил канцлер Германии Олаф Шольц в ходе встречи с премьер-министрами Швеции и Финляндии Магдалены Андерссон и Санны Марин, передает Reuters.
По его словам, «российское вторжение в Украину нарушило порядок, сложившийся после Второй мировой войны, и вынудило Европу укрепить свою оборонную стратегию».
«Никто не может предположить, что российский президент и правительство не будут в других случаях нарушать международное право с применением насилия», — сказал Шольц.
По его словам, если эти Швеция и Финляндия решат, что им следует вступить в альянс НАТО, «они могут рассчитывать на нашу поддержку».
В отдельном интервью журналу Stern Шольц сказал, что политика президента России Владимира Путина является «империалистической, и он считает соседние страны своим задним двором России». «Он хочет расширить свою территорию и раздвинуть границы с помощью насилия», — сказал он. «Он отчаянно пытается восстановить прежнее значение России в изменившемся мире».
По его словам, Путин, похоже, хотел «захватить часть востока и юга Украины, установив там новую линию соприкосновения, что в конечном итоге привело бы к прекращению огня». «Это не будет устойчивым решением», — сказал он. «Путин должен заключить сделку с Украиной».