Իշխանության եւ Հայ ազգային կոնգրեսի երկխոսության գործընթացում կա էություն եւ ձեւ. երբեք չի կարելի թույլ տալ, որ ձեւը գա եւ խեղդի էությանը: Այդ մասին օգոստոսի 5-ին` լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Ազգային Ժողովի հանրապետական պատգամավոր, կոալիցիայի աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Գագիկ Մինասյանը` մեկնաբանելով ընդդիմության ներկայացուցիչների հայտարարությունները, թե իշխանությունը մինչեւ սեպտեմբեր ժամանակ ունի արտահերթ ընտրությունների հարցը լուծելու համար:
«Եթե երկխոսում եք եւ ունեք հարցեր, որոնց քննարկման ընթացքը դեռ տրամաբանական գործընթացի մեջ է, անբնական է ընդհատել եւ անցնել լուծումներին: Դա կարող է անել մեկը, ով այլ գերակայություններով է առաջնորդվում: Ես հեռու եմ այն մտքից, թե մեր գործընկերները առաջնորդվում են այլ գերակայություններով»,- ասել է Մինասյանը:
Պատգամավորը նշել է, թե օգոստոսի 4-ին կայացած հանդիպմանը անդրադարձ է եղել տվյալ խնդրին, եւ ՀԱԿ ներկայացուցիչ Լեւոն Զուրաբյանը «ասաց այն, ինչ ասել էր եւս մեկ անգամ, որ եթե պարզվի, որ հանդիպումները գնում են կառուցողական հունով, որեւէ ժամկետի մասին խոսք լինել չի կարող»:

Диалог между властью и Армянским национальным конгрессом имеет сущность и форму: никогда нельзя допустить, чтобы форма затмила собою сущность. Об этом на пресс-конференции 5 августа заявил депутат Национального Собрания от Республиканской партии Армении, член рабочей группы правящей коалиции на переговорах с оппозиционным АНК Гагик Минасян, комментируя заявления представителей оппозиции о том, что власть должна до сентября этого года решить вопрос о проведении внеочередных выборов.
«Если проводите диалог и у вас есть вопросы, обсуждения которых находятся в логическом процессе, то неестественно прерывать его и принимать решения. Это может сделать тот, кто руководствуется иными приоритетами. Я не разделяю точку зрения, согласно которой, наши коллеги руководствуются иными приоритетами», - сказал Минасян.
Депутат отметил, что на встрече, состоявшейся 4 августа, обсуждалась данная проблема, и Левон Зурабян повторил то, что сказал ранее: «если станет ясно, что встречи проходят конструктивными темпами, не может быть и речи о каком-либо сроке».