Իսրայելում 8 նախարարներից բաղկացած հատուկ հանձնաժողովը, որ հավաքվել է անցած հանգստյան օրերին՝ քննարկելու Իսրայելի եւ Թուրքիայի լարված հարաբերությունները, նաեւ Անկարայի պահանջները՝ ներողություն խնդրելու Mavi Marmara նավի զավթման համար, եզրահանգման չի հանգել: Նիստի արդյունքներով, որեւէ որոշում չի կայացվել, հաղորդում է MIGnews.com-ը:
Հանձնաժողովի անդամները եւս մեկ անգամ կհավաքվեն առաջիկա օրերին:
Նիստին մասնակցում են պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքը, հետախուզության նախարար Դան Մերիդորը, որոնք  համոզված են, որ Երուսաղեմը պետք է ներողություն խնդրի` հանուն Անկարայի հետ ապագա լավ հարաբերությունների: Սակայն արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանը, ռազմավարական հարցերով նախարար Մոշե Յաալոնն ու առանց պորտֆելի նախարար Բենի Բեգինը կտրուկ դեմ են դրան:
Որպես հիմնավորում Յաալոնն ասել է. «Թուրքիայի վարչապետը ցանկանում է միայն նվաստացնել Իսրայելին: Էրդողանը չի երաշխավորում, որ եթե մենք ներողություն խնդրենք, հարաբերությունները կբարելավվեն: Առավելագույնը կլինի այն, որ  կվերադարձնի դեսպանին: Մենք առանց նրա էլ յոլա կգնանք»,- ասել է նա:

TEL AVIV. – A special committee formed by 8 ministers gathered last week to discuss the tense relations between Israel and Turkey. They also demanded Ankara to apologize for detaining the Mavi Marmara ship, where nine Turks were killed. However, no consensus was reached with Turkey. The meeting brought no decisions as well, MIGnews.com reports.
The participants of the meeting will gather again in the upcoming days.
Israeli MOD Ehud Barak and Intelligence Minister Dan Meridor believe that Israel should apologize officially for the sake of future relations with Ankara. However, Israeli FM Avigdor Lieberman, Minister of Strategic Affairs Moshe Ya’alon and Minister without portfolio Benny Begin are categorically against this step.
“Turkish PM Erdogan desires nothing else but to humiliate Israel. It will bring him political dividends among his Islamic voters,” Ya’alon stated. “Erdogan does not guarantee that once Israel apologizes, relations between Israel and Turkey will be fully resumed. Turkey promises only to return the Turkish Ambassador to Israel. We can deal without him as well. Besides, it will be even worse if Israel apologizes.”