Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Աբդուլլա Շահիդին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Փիթրս Յահյան, այլք։
Փոխվարչապետի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ փոխվարչապետը ողջունել է Աբդուլլա Շահիդին Հայաստան կատարած առաջին այցի կապակցությամբ և այն խորհրդանշական համարել, քանի որ այս տարի լրանում է ՄԱԿ-ին մեր երկրի անդամակցության 30-ամյակը:
Համբարձում Մաթևոսյանը բարձր է գնահատել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի ջանքերը՝ ուղղված համաճարակի բացասական հետևանքների դեմ պայքարին և այդ նպատակով միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելուն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ՄԱԿ գործընկերությանը, ընդգծել 2030թ.-ի օրակարգի համատեքստում ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը։
Հայաստանի փոխվարչապետն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահը կարևորել են տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության պահպանումը և մարդու իրավունքների գերակայությունը։ Այդ համատեքստում Աբդուլլա Շահիդը ողջունել է Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը՝ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար կարիքների լուծման հարցում ՄԱԿ-ի ներգրավվածության անհրաժեշտությանը, այնուհետև՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, այդ համատեքստում ընդգծելով, որ Հայաստանը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, որը մնում է միակ միջազգայնորեն լիազորված միջնորդական ձևաչափը։

Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan received President of the U.N. General Assembly Abdulla Shahid and his delegation today, the press service of the Armenian government informed NEWS.am.
Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan, UN Resident Coordinator in Armenia a.i. Lila Peters Yahya and others attended the meeting.
Deputy Prime Minister welcomed Abdulla Shahid's first visit to Armenia. He called it symbolic as this year is the 30th anniversary of Armenia's membership to the United Nations.
Hambardzum Matevosyan praised the efforts of the President of the UN General Assembly aimed at combating the negative consequences of the pandemic, as well as the consolidation of efforts of the international community for the realization of those goals.
Armenia-UN partnership was touched upon during the meeting. The Deputy Prime Minister of Armenia and the President of the UN General Assembly underscored the importance of maintaining peace, security and the rule of human rights in the region. In this context Abdulla Shahid welcomed Armenia's efforts for establishment of stability and security in the region.
Deputy Prime Minister also touched upon the UN involvement in the solution of humanitarian issues in Nagorno Karabakh. He also referred to the Nagorno-Karabakh conflict. According to the representative of the Government Armenia is committed to the peaceful settlement of the conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. According to Matevosyan, the organization remains the only mediation format authorized by the international community.