Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը շաբաթ օրը պաշտոնանկ է արել Մալթայի միաբանության ղեկավարությանը եւ ստեղծել է ժամանակավոր կառավարություն՝ մինչեւ նոր Մեծ մագիստրոսի ընտրությունը, հայտնում է Reuters-ը։
Փոփոխությունները, որոնց պատճառով պոնտիֆիկը հրապարակել է հրամանագիրը, տեղի են ունեցել միաբանության ներսում նոր կանոնադրության շուրջ հին գվարդիայի եւ Վատիկանի որոշ անդամների միջեւ հինգ տարվա թեժ բանավեճերից հետո, որոնք, ինչպես ոմանք մտավախություն ունեին, կթուլացնի միաբանության ինքնիշխանությունը:
Մալթայի միաբանությունը, որի պաշտոնական անվանումն է Սուրբ Հովհաննես Երուսաղեմցու, Հռոդոսացու եւ Մալթացու հոսպիտալավորների ինքնավար ռազմական միաբանություն, հիմնվել է մոտ 1000 տարի առաջ՝ Սուրբ Երկրում ուխտավորներին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար:
Այսօր նրա բազմամիլիոնանոց բյուջեն, 13 500 անդամները, 95 000 կամավորները եւ 52 000 բուժաշխատողները ղեկավարում են փախստականների ճամբարները, նարկոլոգիական կենտրոնները, աղետներից տուժածների օգնության ծրագրերը եւ կլինիկաները ամբողջ աշխարհում:
Նա չունի իրական տարածք, բացի պալատից եւ Հռոմում գրասենյակներից եւ Մալթայում ամրոցից, բայց ճանաչված է որպես ինքնիշխան կազմավորում՝ իր անձնագրերով եւ համարանիշներով:
Նա դիվանագիտական հարաբերություններ ունի 110 պետությունների հետ եւ մշտական դիտորդի կարգավիճակ՝ ՄԱԿ-ում, ինչը նրան թույլ է տալիս հանդես գալ որպես չեզոք կողմ՝ ռազմական գործողությունների գոտիներում օգնություն ցուցաբերելու հարցում։
Միաբանության հարցերով Հռոմի պապի հատուկ պատվիրակ, կարդինալ Սիլվանո Տոմազին ճեպազրույցում լրագրողներին ասել է, որ նոր կանոնադրությունը չի թուլացնի նրա միջազգային ինքնիշխանությունը։
Սակայն որպես կրոնական միաբանություն՝ այն պետք է մնա Վատիկանի հովանու ներքո, ասել է աշխատանքային խմբի անդամ կարդինալ Ջանֆրանկո Գիրլանդան, որը մշակել է շաբաթ օրը Հռոմի պապի կողմից հաստատված նոր սահմանադրությունը։
Ֆրանցիսկոսը հունվարի 25-ին հրավիրել է արտահերթ ընդհանուր նստաշրջան՝ նոր Մեծ մագիստրոսի ընտրության գործընթաց սկսելու համար:
Վերջին Մեծ մագիստրոսը՝ իտալացի Ջակոմո Դալլա Տորեն, ապրիլին է մահացել։
Նախորդ կանոնադրության համաձայն՝ բարձրագույն ասպետներն ու Մեծ մագիստրոսը պետք է ազնվական ծագում ունենային, ինչը, ըստ բարեփոխիչների, բացառում էր բարձր պաշտոններում ծառայելու հնարավորությունը գրեթե բոլորի համար, բացի եվրոպացիներից։
Նոր սահմանադրությունը վերացնում է ազնվականության կանոնը, ինչպես նաեւ ցմահ Մեծ մագիստրոս ընտրելու ավանդույթը։

Папа Римский Франциск Первый в субботу распустил руководство Мальтийского ордена и создал временное правительство до выборов нового Великого магистра, сообщает Reuters.
Изменения, в связи с которыми понтифик издал указ, произошли после пяти лет зачастую ожесточенных дебатов внутри ордена и между некоторыми представителями старой гвардии и Ватиканом по поводу нового устава, который, как опасались некоторые, ослабит суверенитет ордена.
Мальтийский орден, официальное название которого - Суверенный военный орден госпитальеров Святого Иоанна Иерусалимского, Родосского и Мальтийского, был основан в Иерусалиме почти 1000 лет назад для оказания медицинской помощи паломникам на Святой земле.
Сегодня его многомиллионный бюджет, 13 500 членов, 95 000 добровольцев и 52 000 медицинских работников управляют лагерями беженцев, наркологическими центрами, программами помощи при стихийных бедствиях и клиниками по всему миру.
У него нет реальной территории, кроме дворца и офисов в Риме и форта на Мальте, но он признан как суверенное образование со своими паспортами и номерными знаками.
Он имеет дипломатические отношения со 110 государствами и статус постоянного наблюдателя в Организации Объединенных Наций, что позволяет ему выступать в качестве нейтральной стороны при оказании помощи в зонах военных действий.
Кардинал Сильвано Томази, специальный делегат Папы Римского по делам ордена, заявил журналистам на брифинге, что новый устав ордена не ослабит его международный суверенитет.
Но как религиозный орден, он должен оставаться под эгидой Ватикана, сказал кардинал Джанфранко Гирланда, член рабочей группы, подготовившей новую конституцию, утвержденную Папой в субботу.
Франциск созвал внеочередную генеральную сессию на 25 января, чтобы начать процесс избрания нового Великого магистра.
Последний Великий магистр, итальянец Джакомо Далла Торре, умер в апреле.
Согласно предыдущему уставу, высшие рыцари и Великий магистр должны были иметь дворянское происхождение, что, по мнению реформаторов, исключало возможность службы на высших должностях практически для всех, кроме европейцев.
Новая конституция отменяет правило дворянства, а также традицию пожизненного избрания Великих магистров.