Եվրոպայում The New York Times (NYT) թղթակից Սթիվեն Էռլանգերը տեղեկացրել է, որ բարձր գնաճի եւ թուրքական լիրայի անկման պայմաններում թուրք զինվորականները «մի գիշեր կարող են հայտնվել» Հունաստանում։
«Քանի որ  գարնանային ընտրություններից առաջ Էրդողանը բախվում է աճող քաղաքական եւ տնտեսական դժվարությունների, նա ամառվանից սկսած ավելացնում է ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակցի դեմ սպառնալիքները՝ օգտագործելով սովորաբար զինվորական բազեների եւ ուլտրաազգայնականների համար նախատեսված լեզուն»,- գրել է Էռլանգերը։
Հրապարակման մեջ նշվել է, որ մի շարք փորձագետներ եւ դիվանագետներ հնարավոր են համարում պատերազմը Թուրքիայի եւ Հունաստանի միջեւ։ Եվրոպացի պաշտոնյաները ենթադրում են, որ այդ հակամարտութան սպառնալիքն իսկապես գոյություն ունի։
NYT-ի թղթակցի կարծիքով՝ լարվածությունը Թուրքիայի եւ Հունաստանի հարաբերություններում կարող է բարդացնել Եվրոպայի վիճակը՝ Ռուսաստանի դեմ պայքարի միասնության պահպանման հարցում։
Հոդվածում նաեւ նշվել է, որ Թուրքիան խնդրահարույց դաշնակից է ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների համար, քանի որ Անկարան հրաժարվել է պատժամիջոցներ մտցնել Ռուսաստանի դեմ, իսկ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի է մոտեցել ռուս պաշտոնակցի՝ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

The New York Times (NYT) Europe correspondent Steven Erlanger reported that with high inflation and a falling lira, the Turkish military "may suddenly appear overnight" in Greece.
"As Turkish President Tayyip Erdogan faces mounting political and economic challenges ahead of spring elections, he has been ratcheting up threats against his NATO ally since the summer, using language usually left by military hawks. and the ultranationalists," Erlanger wrote.
The publication noted that a number of experts and diplomats admit a war between Turkey and Greece. European officials suggest that the threat of such a conflict does exist.
The NYT correspondent believes that tensions between Turkey and Greece could complicate Europe's efforts to remain united against Russia.
The article also points out that Turkey is a problematic ally for NATO member states because Ankara has refused to impose sanctions against Russia and because President Recep Tayyip Erdogan has become even closer to his Russian counterpart Vladimir Putin.