«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Ազգային ժողովի՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովը, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, տեւական ժամանակ է՝ նիստեր չի անում եւ մարդկանց չի հրավիրում՝ լսելու, բացահայտումներ անելու:
Բանն այն է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հանձնաժողովին մեծ թվով փաստաթղթեր է ուղարկել, որոնք ուսումնասիրման ենթակա են: Եվ հենց դա է պատճառը, որ տեւական ժամանակ է՝ նիստեր չեն հրավիրվում, քանի որ հանձնաժողովի փորձագետները չեն հասցրել այդքան մեծ ծավալի փաստաթղթերն ուսումնասիրել հետագա գործընթացները կազմակերպելու համար:
Մյուս կողմից՝ նկատենք, որ այստեղ խնդիրը ոչ միայն ժամանակն է, այլեւ այդ հանձնաժողովի անդամների եւ փորձագետների պրոֆեսիոնալիզմը, քանի որ հանձնաժողովը կառուցված է բացառապես իշխանության անդամներից, իսկ իշխանական գործիչները իրենց ոչ պրոֆեսիոնալիզմով վաղուց են հայտնի:
Ու թեեւ տեւական ժամանակ է՝ ոչինչ չի արվում, այնուամենայնիվ, հանձնաժողովի գործունեության ժամկետն է սպառվում: Իհարկե, մի անգամ այդ ժամկետը վեց ամսով երկարաձգվել է եւ, ըստ էության, 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի գործողության ժամկետի ավարտին քիչ ժամանակ է մնացել՝ ընդամենը 5 ամիս: Ի՞նչ կհասցնեն պարզել այդ ժամանակում»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: According to the information of Zhoghovurd daily, the National Assembly inquiry committee set up to investigate the circumstances of the military actions unleashed [by Azerbaijan] on September 27, 2020 has not been holding meetings for a long time and has not invited people—to listen, make findings.
The thing is that the RA Ministry of Defense has sent to the committee a large number of documents which are subject to examination. And that is the reason why it has been a long time sessions are not called, as the experts of the committee did not have time to study such a large volume of documents in order to organize future processes.
On the other hand, let's note that the problem here is not only time, but also the professionalism of the committee members and experts, as the committee is made up exclusively of members of the authorities, and the authorities’ figures have long been known for their unprofessionalism.
And although nothing is being done for a long time, the period of the committee's activity is running out. Of course, once that period was extended by six months and, in fact, there is little time left—only 5 months—until the end of period of the inquiry committee set up to investigate the circumstances of the military actions unleashed on September 27, 2020. What will they find out in that time?