Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիին:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայաստանի և Կանադայի ԱԳ նախարարները քննարկել են հայ-կանադական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Այս առումով ընդգծվել է Երևանում դեսպանություն բացելու Կանադայի որոշումը։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման հարցում երկու կառավարությունների համագործակցության հետագա ամրապնդումը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ սանձազերծված ագրեսիային՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման կարևորությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները:
Մելանի Ժոլին կարևորել է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության պահպանման հարցում և աջակցություն է հայտնել առաքելությանը։

В рамках заседания Совета министров ОБСЕ министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Канады Мелани Жоли. Об этом сообщает пресс-служба МИД.
Министры иностранных дел Армении и Канады обсудили возможности развития армяно-канадских отношений. В этой связи было подчеркнуто решение Канады открыть посольство в Ереване.
Собеседники подчеркнули важность дальнейшего укрепления сотрудничества правительств двух стран в продвижении демократических реформ в Армении.
Коснувшись развязанной Азербайджаном агрессии в отношении территориальной целостности Республики Армения, министр Мирзоян подчеркнул важность вывода азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения. Министр иностранных дел Республики Армения представил своему коллеге также последние события, касающиеся урегулирования армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахского конфликта.
Мелани Жоли подчеркнула важность роли миссии наблюдателей ЕС в Армении для поддержания стабильности в регионе и выразила свою поддержку миссии.