Դեկտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կանադայի ԱԳ նախարար Մելանի Ժոլիին:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Հայաստանի և Կանադայի ԱԳ նախարարները քննարկել են հայ-կանադական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները: Այս առումով ընդգծվել է Երևանում դեսպանություն բացելու Կանադայի որոշումը։
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղման հարցում երկու կառավարությունների համագործակցության հետագա ամրապնդումը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ սանձազերծված ագրեսիային՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման կարևորությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարը գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները:
Մելանի Ժոլին կարևորել է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության դերը տարածաշրջանում կայունության պահպանման հարցում և աջակցություն է հայտնել առաքելությանը։

YEREVAN. –Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Thursday met with Canadian Foreign Minister Melanie Joly, within the framework of the OSCE Ministerial Council in Poland, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informs Armenian News-NEWS.am.
The two FMs discussed the avenues for development of Armenian-Canadian relations. In this regard, Canada's decision to open an embassy in Yerevan was highlighted.
The interlocutors emphasized the further strengthening of the cooperation between the two governments in promoting democratic reforms in Armenia.
Reflecting the recent military aggression unleashed by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia, Minister Mirzoyan emphasized the importance of the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of Armenia. Also, the Armenian FM briefed his Canadian colleague on the latest developments regarding the normalization of Armenia-Azerbaijan relations and the Nagorno-Karabakh conflict.
Melanie Joly, for her part, underscored the role of the EU observation mission in Armenia in maintaining stability in the region, and expressed support for this mission.