ՀՅԴ Հայ դատի Ամերիկայի գրասենյակը (ANCA) ԱՄՆ Պետքարտուղարությանը կոչ է արել ուսումնասիրել Լեռնային Ղարաբաղի օդային տարածքում ոչնչացված ադրբեջանական անօդաչու սարքի տեսագրությունը, որպեսզի հետաքննություն իրականացվի՝ պարզելու զենքի արտահանման մասին ԱՄՆ օրենքի հնարավոր խախտումը։
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնին ուղղված նամակում ՀՅԴ Հայ դատի Ամերիկայի գրասենյակի նախագահ Քեն Խաչիկյանը նշում է, որ տեսագրության մեջ պարզ երեւում է անօդաչու սարքեր արտադրող NovAtel ֆիրմայի անվանումն ու լոգոտիպը։ Կանադայում հիմնադրված այս ֆիրման ներկայացուցչություն ունի ԱՄՆ-ում՝ Թեքսասում:
Ադրբեջանական կողմից ուժի կիրառման մասին մշտական հայտարարությունների ֆոնին Խաչիկյանը հատկապես անհանգստություն է հայտնել այն առումով, որ Բաքվի ռազմական ագրեսիան ուղիղ կամ անուղղակի կերպով կարող է աջակցություն ստանալ ԱՄՆ ռազմական տեխնիկայի կողմից, ինչը խախտում է ամերիկյան օրենքները։
«Դա հակասում է ամերիկացի ժողովրդի՝ Հարավային Կովկասում եւ ամբողջ աշխարհում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանը հավատարիմ լինելու սկզբունքին»,- ասված է նամակում։
Սեպտեմբերի 14-ին հայտնի էր դարձել, որ ԼՂՀ Զինված ուժերն ադրբեջանական հետախույզ-օդանավ են ոչնչացրել։ Ինչպես հայտնել էր ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Սենոր Հասրաթյանը, ադրբեջանական անօդաչու սարքը խփվել էր սեպտեմբերի 12-ին, տեղական ժամանակով 7։30-ին։ Այլ մանրամասներ չէին հաղորդվել։ Գործի հանգամանքները ուսումնասիրելու համար Ղարաբաղում հանձնաժողով է ստեղծվել։

The Armenian National Committee of America (ANCA) today called upon the Department of State to look into whether video of the wreckage of an Azerbaijani unmanned aerial vehicle (UAV), which shows a component built by NovAtel, a Canadian firm with offices in the United States, warrants an investigation into potential violations of U.S. arms export laws.
The UAV was reportedly shot down by Nagorno-Karabakh defense forces on September 12th, after it crossed into the Republic’s airspace.
In his letter addressed to Secretary of State Hillary Clinton, ANCA chairman Ken Hachikian stressed that the Armenian community is troubled by the prospect that Azerbaijan’s aggression “may be, directly or indirectly, fueled by U.S. defense articles, in violation of U.S. law”.
It is contrary to the American people’s commitment to a peaceful settlement of conflicts in the Caucasus and around the world, he added.
In his letter Hachikian says that the name and logo of the firm Novatel is clearly visible on a piece of the downed UAV. This firm, which is based in Canada, has an office in the United States, located in Houston, Texas.