ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը փետրվարի 16-ից 22-ը պաշտոնական այցեր կկատարի Գերմանիա, Թուրքիա և Հունաստան։ Այս մասին ասվում է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսի՝ չորեքշաբթի օրը տարածած հայտարարության մեջ։
Փետրվարի 16-ին Բլինքենը կմեկնի Գերմանիա՝ մասնակցելու Մյունխենի անվտանգության համաժողովին, որտեղ կմասնակցի մի շարք երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումների՝ քննարկելու Ուկրաինային հետագա աջակցությունը, օգնությունը Թուրքիային և սիրիացի ժողովրդին:
Փետրվարի 19-ին պետքարտուղարը կայցելի Թուրքիայի Ինջիրլիք ավիաբազա, որտեղ կվերահսկի երկրաշարժից հետո ԱՄՆ-ի օգնության տրամադրումը, ասվում է տեքստում։ Այնուհետև նա կմեկնի Անկարա, որտեղ կհանդիպի Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի և երկրի այլ պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու Թուրքիային հետագա օգնությունը և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում համագործակցությունը։
Փետրվարի 21-ին Աթենքում Բլինկենը կհանդիպի Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի, ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի և ընդդիմության առաջնորդ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ՝ քննարկելու պաշտպանության և էներգետիկ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը։ Նույն օրը պետքարտուղարը կսկսի ԱՄՆ-Հունաստան ռազմավարական երկխոսության չորրորդ փուլը, ասվում է հաղորդագրության մեջ։

US Secretary of State Antony Blinken will travel to Germany, Turkey, and Greece February 16 to 22. This is noted in a press statement issued Wednesday by US Department of State spokesperson Ned Price.
On Thursday, Blinken will travel to Germany to attend the Munich Security Conference, where he will participate in a series of bilateral and multilateral meetings to discuss continued support for Ukraine, assistance to Turkey and the Syrian people, and the US commitment to transatlantic security and a rules-based international order.
Secretary Blinken will visit Incirlik Air Base in Turkey on Sunday to see firsthand U.S. efforts to assist the Turkish authorities responding to the devastation caused by the February 6 earthquakes. He will then travel to Ankara, where he will meet with Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu and other senior Turkish officials to discuss continued U.S. support to Turkey and the Turkish people after the devastating earthquakes, as well as ways to further strengthen the US partnership with Turkey as a NATO Ally.
“In Athens, Greece, Secretary Blinken will meet with Greek Prime Minister Mitsotakis, Foreign Minister Dendias, and Leader of the Opposition Alexis Tsipras to discuss defense cooperation, energy security, and our shared commitment to defend democracy. Secretary Blinken will launch the fourth round of the U.S.-Greece Strategic Dialogue on February 21,” the press statement concluded.