ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը փետրվարի 16-ից 22-ը պաշտոնական այցեր կկատարի Գերմանիա, Թուրքիա և Հունաստան։ Այս մասին ասվում է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսի՝ չորեքշաբթի օրը տարածած հայտարարության մեջ։
Փետրվարի 16-ին Բլինքենը կմեկնի Գերմանիա՝ մասնակցելու Մյունխենի անվտանգության համաժողովին, որտեղ կմասնակցի մի շարք երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումների՝ քննարկելու Ուկրաինային հետագա աջակցությունը, օգնությունը Թուրքիային և սիրիացի ժողովրդին:
Փետրվարի 19-ին պետքարտուղարը կայցելի Թուրքիայի Ինջիրլիք ավիաբազա, որտեղ կվերահսկի երկրաշարժից հետո ԱՄՆ-ի օգնության տրամադրումը, ասվում է տեքստում։ Այնուհետև նա կմեկնի Անկարա, որտեղ կհանդիպի Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի և երկրի այլ պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու Թուրքիային հետագա օգնությունը և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում համագործակցությունը։
Փետրվարի 21-ին Աթենքում Բլինկենը կհանդիպի Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի, ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի և ընդդիմության առաջնորդ Ալեքսիս Ցիպրասի հետ՝ քննարկելու պաշտպանության և էներգետիկ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը։ Նույն օրը պետքարտուղարը կսկսի ԱՄՆ-Հունաստան ռազմավարական երկխոսության չորրորդ փուլը, ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Госсекретарь США Энтони Блинкен с 16 по 22 февраля посетит с официальными визит ами Германию, Турцию и Грецию. Об этом говорится в распространенном в среду заявлении пресс-секретаря Госдепартамента Неда Прайса.
Согласно сообщению, 16 февраля Блинкен отправится в Германию на Мюнхенскую конференцию по безопасности, где примет участие в ряде двусторонних и многосторонних встреч. Среди обсуждаемых вопросов отмечается дальнейшая поддержка Украины, помощь Турции и сирийскому народу.
19 февраля глава американского внешнеполитического ведомства посетит авиабазу Инджирлик в Турции, где проследит за оказанием помощи со стороны США по ликвидации последствий землетрясения. Затем он поедет в Анкару, где встретится с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу и другими официальными лицами для обсуждения дальнейшей помощи Турции и сотрудничества в рамках НАТО.
В Афинах Блинкен 21 февраля встретится с премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом, главой МИД Никосом Дендиасом и лидером оппозиции Алексисом Ципрасом и обсудит с ними сотрудничество в области обороны и энергетической безопасности. В тот же день госсекретарь начнет четвертый раунд стратегического диалога между США и Грецией, говорится в заявлении.