Թուրքիայի հարավում անցած շաբաթ տեղի ունեցած երկրաշարժերը դարձել են «ՆԱՏՕ-ի հիմնադրումից ի վեր դաշինքի տարածքում ամենամահաբեր բնական աղետը», հինգշաբթի հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը, հաղորդում է Anadolu-ն։
Սթոլթենբերգի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղարի այցը «կոչված է ցույց տալու ՆԱՏՕ-ի համերաշխությունը վաղեմի անդամ Թուրքիայի հետ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած կրկնակի երկրաշարժից հետո, որը խլեց ավելի քան 36 000 մարդու կյանք»։
«ՆԱՏՕ-ի Եվրաատլանտյան աղետների արձագանքման համակարգող կենտրոնը հենց սկզբից համակարգել է ՆԱՏՕ-ի օգնությունը։ ՆԱՏՕ-ի խորհուրդը նաեւ որոշում է կայացրել ձմեռային պայմանների համար հարմար կոնտեյներներ եւ վրաններ ուղարկել մեր երկիր»,-ասել է Չավուշօղլուն։
Նա նշել է, որ Սթոլթենբերգին կընդունի նաեւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը, այնուհետեւ Սթոլթենբերգը կուղեւորվի երկրաշարժից տուժած Հաթայի շրջան, որտեղ կհանդիպի երկրի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի հետ:
Աքարը եւ Սթոլթենբերգը կքննարկեն տեղակայման նյութերը, որոնք ՆԱՏՕ-ն կտրամադրի երկրաշարժի զոհերին, եւ կայցելեն այդ օբյեկտների պատրաստման վայր:

At a joint press conference with Stoltenberg, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said the visit by the North Atlantic Alliance secretary general is meant to demonstrate NATO's solidarity with longtime member Turkey, after the Feb. 6 double earthquake that killed more than 36,000 people.
"The NATO Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Center has been coordinating this (NATO assistance) from the beginning. The NATO Council also decided to send (living) containers and tents suitable for winter conditions to our country from its inventory," Cavusoglu said.
He noted that the NATO chief will also be received by Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Thursday and will then travel to the earthquake-hit Hatay region, where he will meet with the country's Defense Minister Hulusi Akar.
Akar and Stoltenberg will discuss accommodation materials to be provided by NATO to earthquake victims and visit the site to prepare these facilities.