Եվրոպական հանձնաժողովի անունից Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը պատասխանել է սոցիալիստների և դեմոկրատների քաղաքական խմբի Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Դիմիտրիս Պապադակիսի՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ գրավոր հարցին։
Իր պատասխանում Բորելը հայտնել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի սկզբից ԵՄ-ն ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով և դրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների զարգացումներին և դրանց մարդասիրական ազդեցությանը։
Նա վստահեցրել է, որ ԵՄ-ն նախկինի պես լրջորեն անհանգստացած է ազատ տեղաշարժի և կենսական նշանակության ապրանքների մատակարարման շարունակական սահմանափակումներով, որոնք լուրջ խնդիրներ են առաջացնում տեղի բնակչության համար:
Ժոզեպ Բորելն իր պատասխանում հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի աջակցությամբ սերտ կապի մեջ է երկու կողմերի հետ: ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել իր իրավասության շրջանակներում միջոցներ ձեռնարկել միջանցքով երթևեկության ազատությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իր պարտավորությունների: ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան նաև ընդգծել է Ռուսաստանի պատասխանատվությունն այս հարցում, որի խաղաղապահ ուժերի հսկողության տակ է Լաչինի միջանցքը՝ համաձայն նույն եռակողմ հայտարարության։
Բորելը հայտնել է, որ ԵՄ հումանիտար ֆինանսավորումը՝ ուղղված հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետևանքները հաղթահարելուն, 2022 թվականին կազմել է 3,6 միլիոն եվրո: Այն ամբողջությամբ հանձնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությանը, որը կարող է գործել Լաչինի միջանցքի երկայնքով գտնվող վայրերում։ 2020 թվականին հակամարտության սրումից ի վեր ԵՄ-ն շուրջ 27 միլիոն եվրո է հատկացրել մարդասիրական օգնության և արագ վերականգնման համար՝ ուղղված մարտական գործողություններից տուժած բնակչության ամենախոցելի խմբերի աջակցությանը:

Европейский союз с начала декабря 2022 года внимательно следит за развитием событий вдоль и вокруг Лачинского коридора и их гуманитарными последствиями. Об этом заявил верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, отвечая от имени Еврокомиссии на письменные вопросы депутата Европарламента Димитриса Пападакиса, касающиеся гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Лачинского коридора в Нагорном Карабахе.
Боррель заверил, что ЕС серьезно обеспокоен ограничениями на свободное передвижение и поставку товаров жизненной необходимости, которые создают серьезные проблемы для местного населения.
Он подчеркнул, что через специального представителя Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара он находится в постоянном тесном контакте со сторонами. ЕС призвал Азербайджан предпринять меры для обеспечения свободы и безопасности движения по коридору согласно положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности упомянул и об ответственности России в данном вопросе, миротворческие силы которой контролируют Лачинский коридор в соответствии с тем же трехсторонним заявлением.
Боррель добавил, что гуманитарное финансирование ЕС, направленное на преодоление последствий армяно-азербайджанского конфликта, в 2022 году составило 3,6 млн. евро. Упомянутая сумма была передана Международному комитету Красного Креста, который является единственной международной гуманитарной организацией, которая может действовать в местах, расположенных вдоль Лачинского коридора. Отмечается, что после обострения конфликта в 2020 году и по сей день ЕС выделил около 27 млн. евро на гуманитарную помощь и быстрое восстановление, направленные на содействие наиболее уязвимым группам населения, пострадавшим от боевых действий.