Մեքսիկայի հանրային անվտանգության երբեմնի ազդեցիկ նախարարը երեքշաբթի ատենակալների ամերիկյան դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել թմրանյութերի մաքսանենգությանն աջակցելու մեջ, տեղեկացրել է AFP-ն։
Ֆելիպե Կալդերոնի նախագահության (2006-2012թթ.) ժամանակ հանրային անվտանգության նախարար աշխատած Խենարո Գարսիա Լունան Նյու Յորքում աղմկալի դատավարությունից հետո մեղավոր է ճանաչվել մեղադրանքի բոլոր հինգ կետերով։
Դատավարությունն ընթացել է մեկ ամիս եւ լույս սփռել Մեքսիկայի կառավարությունում ամենաբարձրաստիճան գործչի, որը երբեւէ դատարանի առջեւ է կանգնել ԱՄՆ-ում, կոռուպցիոն գործունեության վրա։
Դատավարությունը լույս է սփռել  Խոակին «Էլ Չապո» Գուսմանի ղեկավարած Սինալոա կարտելի հսկայական ռեսուրսների վրա։ Գուսմանն այժմ ցմահ բանտարկված է ամերիկյան բանտում։
Մեքսիկայի կառավարության նախկին անդամը դատապարտվել է հսկայական գումարներ ստանալու համար, ինչը կարտելին թույլ է տվել մաքսանենգ ճանապարհով տոննաներով կոկաին տեղափոխել։
Դատավճիռը կայացվելու է հունիսի 27-ին, նրան սպառնում է պարտադիր նվազագույն ժամկետ՝ 20 տարի եւ առավելագույն ժամկետ՝ ցմահ բանտարկություն։

Mexico's once-powerful public security minister was found guilty Tuesday by a U.S. jury of aiding and abetting drug smuggling, AFP reported.
Genaro García Luna, the minister of public security during Felipe Calderon's presidency from 2006 to 2012, was found guilty on all five charges after a high-profile trial in New York.
The trial lasted one month and shed light on the corrupt activities of the highest-ranking figure in the Mexican government ever put on trial in the United States.
It shed light on the vast resources of the Sinaloa cartel led by Joaquin "El Chapo" Guzmán, who is now serving a life sentence in a U.S. prison.
The former Mexican cabinet member was convicted of receiving huge sums of money allowing the cartel to smuggle tons of cocaine.
He is scheduled to be sentenced June 27 and faces a mandatory minimum sentence of 20 years in prison and a maximum of life behind bars.