Մեքսիկայի հանրային անվտանգության երբեմնի ազդեցիկ նախարարը երեքշաբթի ատենակալների ամերիկյան դատարանի կողմից մեղավոր է ճանաչվել թմրանյութերի մաքսանենգությանն աջակցելու մեջ, տեղեկացրել է AFP-ն։
Ֆելիպե Կալդերոնի նախագահության (2006-2012թթ.) ժամանակ հանրային անվտանգության նախարար աշխատած Խենարո Գարսիա Լունան Նյու Յորքում աղմկալի դատավարությունից հետո մեղավոր է ճանաչվել մեղադրանքի բոլոր հինգ կետերով։
Դատավարությունն ընթացել է մեկ ամիս եւ լույս սփռել Մեքսիկայի կառավարությունում ամենաբարձրաստիճան գործչի, որը երբեւէ դատարանի առջեւ է կանգնել ԱՄՆ-ում, կոռուպցիոն գործունեության վրա։
Դատավարությունը լույս է սփռել  Խոակին «Էլ Չապո» Գուսմանի ղեկավարած Սինալոա կարտելի հսկայական ռեսուրսների վրա։ Գուսմանն այժմ ցմահ բանտարկված է ամերիկյան բանտում։
Մեքսիկայի կառավարության նախկին անդամը դատապարտվել է հսկայական գումարներ ստանալու համար, ինչը կարտելին թույլ է տվել մաքսանենգ ճանապարհով տոննաներով կոկաին տեղափոխել։
Դատավճիռը կայացվելու է հունիսի 27-ին, նրան սպառնում է պարտադիր նվազագույն ժամկետ՝ 20 տարի եւ առավելագույն ժամկետ՝ ցմահ բանտարկություն։

Некогда влиятельный министр общественной безопасности Мексики  был признан во вторник американскимсудом  присяжных виновным в пособничестве контрабанде наркотиков, сообщает AFP.
Министр общественной безопасности во время президентства Фелипе Кальдерона с 2006 по 2012 год Хенаро Гарсия Луна  был признан виновным по всем пяти пунктам обвинения после громкого судебного процесса в Нью-Йорке.
Процесс длился один месяц и  пролил свет на коррупционную деятельность самого высокопоставленного деятеля в правительстве Мексики, когда-либо представавшего перед судом в США.
Оно пролило свет на огромные ресурсы картеля Синалоа под руководством Хоакина «Эль Чапо» Гусмана, который сейчас отбывает пожизненное заключение в американской тюрьме.
Бывший член кабинета министров Мексики был осужден за получение огромных сумм денег, позволявших картелю контрабандой перевозить тонны кокаина.
Приговор ему должен быть вынесен 27 июня, и ему грозит обязательный минимальный срок в 20 лет лишения свободы и максимальный - пожизненное заключение за решеткой.