Հայաստանի պետական պարտքը կրկնակի աճել է եւ այսօր կազմում է ՀՆԱ-ի 47-48 տոկոսը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը՝ նշելով, որ թույլատրելի նորման 60 տոկոսն է:
Կառավարության արտաքին պարտքը ակզմում է 30 տոկոս՝ թույլատրելի 50 տոկոսի պայմաններում: Դավթյանը հավաստիացրեց, որ 2010թ.-ից Հայաստանի պետական պարտքը սկսելու է կրճատվել: Նախարարը հայտնեց, որ կառավարությունն այսուհետ ավելի զգուշավոր կլինի եւ մտադիր չէ վարկեր վերցնել, քանի որ այս տարի վերցված վարկերը բավարար են նաեւ եկող տարվա համար:
Բացի այդ, Հայաստանը Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի հետ բանակցություններ է վարում դեռ չստացած վարկերի վերաձեւակերպման ուղղությամբ, դրանց պայմանները բարելավելու՝ ինչպես մարման ժամկետների, այնպես էլ տոկոսադրույքների առումով:

Государственный долг Армении увеличился почти вдвое и сегодня составляет 47-48% ВВП. Об этом заявил министр финансов страны Тигран Давтян, отметив, что допустимая норма составляет 60%.
Внешний долг правительства же составит до 30% при допустимой норме до 50%. Давтян заверил, что с 2010 года государственный долг Армении начнет сокращаться. Министр заявил, что правительство впредь будет более осторожным и не планирует брать кредиты, тем более, что полученные в этом году кредиты вполне хватают и на следующий год.
Кроме того, Армения ведет с Международным валютным фондом и Всемирным банком переговоры по реструктуризации еще неполученных кредитов, с тем, чтобы улучшить условия этих кредитов как по линии срока погашения, так и процентной ставке.