Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը կարող է խնդիրներ ունենալ մայիսին կայանալիք ընտրություններում, գրում է Politico-ն։ Ավելի քան 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ Թուրքիայի նախագահը կորցրել է անպարտելիության աուրան, նշում է թերթը։
«Գրեթե մեկ դարի ընթացքում տեղի ունեցած ուժգին երկրաշարժից, ինչպես նաեւ տնտեսության կառավարման ոլորտում երկար տարիների սխալ կառավարումից հետո խորհրդարանում եւ կուսակցական շտաբերում փոփոխությունների տենդագին սպասում է տիրում»,-ասվում է հոդվածում։
Թերթը նշում է, որ երկար տարիներ իշխող նախագահական «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը (ԱԶԿ) «վստահություն էր ճառագում ընտրությունների նախաշեմին, բայց այսօր ամեն ինչ այլ է»։
«Այժմ նույնիսկ Թուրքիայի նախագահի կողմնակիցներն են խոստովանում, որ ավելի քան 20 տարի իշխանության ղեկին մնալուց հետո Էրդողանի գրավչությունը թուլանում է։ 50-50 է։ Մարդիկ զգում են, որ փոփոխություններ են սպասվում»,-ասել է Էրդողանի վարչակազմում Politico-ի աղբյուրը։
Թերթի հաղորդմամբ՝ Էրդողանի պարտությունը «թեթեւացում կլիներ Արեւմուտքում շատերի համար, ովքեր ավելի ու ավելի են հիասթափվում իսլամիստական պոպուլիստի առճակատման պետական իմաստությունից»։
«Միայն վերջին ամիսներին Թուրքիան Ռուսաստանին գաղտնի առեւտրային ուղիներ է տրամադրել պատժամիջոցները շրջանցելու համար, վետո է դրել ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի անդամակցության վրա եւ Հունաստանին ներքաշել Էգեյան ծովում կործանիչների կիրառմամբ պատերազմի եզրին ռիսկային հավասարակշռման մեջ»,-եզրափակում է թերթը։
Մարտի 21-ին Էրդողանը պաշտոնապես առաջադրվել է հանրապետության նախագահի թեկնածու: Թուրքիայում ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 14-ին:
Մարտի 22-ին Թուրքիայի ընդդիմադիր «Ժողովրդական դաշինքի» միասնական թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուն պաշտոնապես առաջադրվել է Թուրքիայում կայանալիք նախագահական ընտրություններում:
Թուրքիայում նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին Էրդողանը եւ նրա իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը հարցումների առաջատարն են, գրում է Daily Sabah-ը: Թուրքիայի առաջնորդը ստանում է իր հիմնական ընդդիմախոս, վեցկուսակցական դաշինքի թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուի դեմ հարցվածների ձայների ավելի քան 52 տոկոսը։

У президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана могут возникнуть проблемы на майских выборах. Как пишет издание Politico, впервые за более чем 20 лет президент Турции утратил ауру непобедимости.
«После сильнейшего землетрясения почти за столетие, а также многих лет бесхозяйственности в управлении экономикой, в парламенте и партийных штабах царит лихорадочное ожидание перемен», — говорится в статье.
Издание подчеркивает, что в течение многих лет правящая президентская Партия справедливости и развития (ПСР) «излучала уверенность в преддверии выборов». Но сегодня все по-другому. «Теперь даже сторонники президента Турции признают, что после более чем 20 лет пребывания у власти привлекательность Эрдогана ослабевает», — пишет Politico. «Все 50 на 50. Люди чувствуют, что грядут перемены», — сказал источник издания в администрации Эрдогана.
Politico отмечает, что проигрыш Эрдогана «стал бы облегчением для многих на Западе», кто все больше «разочаровываются конфронтационной государственной мудростью исламистского популиста».
«Только за последние месяцы Турция незаметно предоставила России тайные торговые пути для обхода санкций, наложила вето на вступление Швеции в НАТО и вовлекла Грецию в рискованное балансирование на грани войны с помощью истребителей над Эгейским морем», — заключает издание.
21 марта турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган был официально выдвинут в кандидаты на пост президента республики. Выборы в Турции пройдут 14 мая.
22 марта единый кандидат от оппозиционного «Народного альянса» Турции Кемаль Кылычдароглу был официально выдвинут кандидатом на грядущих президентских выборах в Турции.
В преддверии президентских и парламентских выборов в Турции глава государства Реджеп Тайип Эрдоган и его правящая Партия справедливости и развития лидирует в опросах, пишет Daily Sabah. Турецкий лидер получает свыше 52% голосов респондентов против своего основного оппонента от оппозиции, кандидата от шестипартийного альянса Кемаля Кылычдароглу.
FT: власти Турции попросили ограничить работу 16 VPN-сервисов перед выборами
Управление информационных технологий и коммуникаций Турции (BTK) месяц назад попросило интернет-провайдеров ограничить доступ к более чем дюжине…
Турецкая оппозиция надеется победить Эрдогана, сменив лидера
Эрдоган заявил о необходимости скорейшего принятия новой Конституции Турции
Мы не можем позволить себе встречать 100-летие провозглашения республики с конституцией, принятой после военного переворота...
Директивный орган Совета Европы призвал Турцию освободить правозащитника Османа Кавалу
Согласно решению, для обсуждения на заседании комитета в сентябре должен быть подготовлен...
Суд в Турции вынес оправдательный приговор правозащитникам, обвиненным в терроризме
Кассационный суд Турции в прошлом году вернул дело Кылыча в суд первой инстанции на основании «неполноты расследования»...