Այսօր՝ մայիսի 26-ին, Արցախի Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Արցախի առողջապահության նախարարությունից NEWS.am-ին տեղեկացնում են, որ 12 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ժամանակին ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Դեռևս տասնյակ բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն:
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում մասնակիորեն վերականգնվել են պլանային հետազոտությունները և միջամտությունները։

The Artsakh (Nagorno-Karabakh) Karabakh medical patients’ transfer to Armenia by the International Committee of the Red Cross (ICRC) has resumed
Accordingly, 15 such patients from Artsakh were transferred Friday to specialized medical centers in Armenia, together with their companions, as well as with the mediation and escorting of the ICRC.
And 12 medical patients, who were referred to Armenia for treatment within the framework of state funding, returned to Artsakh on the same day, with their companions, the Artsakh Ministry of Health informs Armenian News-NEWS.am.
But dozens of other medical patients in Artsakh are still waiting for their transfer to Armenia.
Six children are at the neonatal and intensive care unit of Arevik medical center of Artsakh.
Six patients are at the intensive care unit of the Republican Medical Center of Artsakh, and three of them are in critical condition.
Also, planned examinations and interventions have been partially restored in the medical facilities operating under the authority of the Artsakh Ministry of Health.