Մայիսի 27-ին, ժամը 20։29-ին Գեղարքունիքի մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Սևանա լճի «Դրախտիկ» լողափից քաղաքացիները երկու առագաստանավով դուրս են եկել դիմացի ափին գտնվող հանգստյան գոտու տարածք և քամու պատճառով չեն կարողանում մոտենալ ափին։ Հայտնում են ՆԳՆ փրկարար ծառայությունից:
Դեպքի վայր է մեկնել ՆԳՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հատուկ ջրափրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ։
Պարզվել է, որ ափից մոտ 3 կմ հեռավորության վրա երկու առագաստանավերից (8 ուղևոր) մեկն արգելափակվել է ձկնորսական ցանցում:
Ջրափրկարարները չորս քաղաքացու փրկարարական մոտորանավակով տեղափոխել են ափ։ Առագաստանավը դուրս է բերվել արգելափակումից և երկրորդ առագաստանավի հետ շարունակել ընթացքը:

Граждане уплыли с пляжа «Драхтик» озера Севан на двух парусниках в зону отдыха и не могли подобраться к берегу. Об этом сообщили в спасательной службе МВД Армении.
Информация о происшествии поступила сегодня, 27 мая, в 20:29, в национальный центр кризисного управления Гегаркуникского спасательного управления.
На место происшествия выехал один боевой расчет специального водно-спасательного отряда областного спасательного управления СС МВД.
Выяснилось, что примерно на расстоянии 3 км от берега один из парусников (8 пассажиров)  застрял в рыболовной сети.