Սերբական Tanjug լրատվական գործակալության լրագրողը վիրավորվել է մի կողմից սերբերի, իսկ մյուս կողմից՝ ինքնահռչակ հանրապետության ոստիկանության՝ ՆԱՏՕ-ի կոնտինգենտի կործանիչների հետ բախումների ժամանակ՝ հյուսիսային Կոսովոյի և Մետոհիայի Զվեցանի մունիցիպալիտետում։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն։
Երկուշաբթի առավոտյան հարյուրավոր, իսկ հետո Կոսովոյի հազարավոր սերբեր հավաքվել են նահանգի հյուսիսում գտնվող տեղական ինքնակառավարման մարմինների շենքերի մոտ՝ պահանջելով հետ կանչել Կոսովոյի ոստիկանությունը և Կոսովոյի ալբանացի քաղաքապետերին։ ՆԱՏՕ-ի KFOR կոնտինգենտի զինվորները՝ ցույցերը ցրելու միջոցներով, բաժանվել են Զվեջանի, Լեպոսավիչի և Զուբին Պոտոկի քաղաքապետարանների շենքերի մոտ։ Նրանց թիկունքում կանգնած էին Կոսովոյի ոստիկանության մեծ ուժեր, որոնք թույլ չեն տալիս Կոսովոյի սերբերին մոտենալ շենքերին։
ՆԱՏՕ-ի KFOR կոնտինգենտը Կոսովոյում և Մետոհիայում տեղացի ալբանացիներին և սերբերին կոչ է արել զերծ մնալ տարածաշրջանի հյուսիսում էսկալացիայից և հայտնել է իրենց ուժերի ներկայության ավելացման, ինչպես նաև Բելգրադի և Պրիշտինայի անվտանգության ուժերի հետ կոնտակտի մասին:
Kosovo Online պորտալի փոխանցմամբ՝ մոտավորապես ժամը 17.00-ին (Մոսկվայի ժամանակով 18.00-ին) անկարգություններ են սկսել, «Սերբական ցուցակ» կուսակցության ներկայացուցիչներին, որոնք կանգնած են եղել քաղաքացիների հետ, KFOR-ի մարտիկները քաշել են իրենց շրջափակման մեջ։ Արցունքաբեր գազ է կիրառվել, բժիշկներն օգնում են դրանից տուժածներին։ Նետվել է մոտ 30 խլացուցիչ նռնակ, հնչել են կրակոցներ։
Հաղորդվում է, որ վիրավորվել է առնվազն երկու սերբ, որոնցից մեկ երիտասարդ ծանր հրազենային վնասվածք է ստացել։
Տուժածները տեղափոխվել են Կոսովսկա-Միտրովիցայի կլինիկա և հիվանդանոցային կենտրոն։ «Tanjug-ի լրագրողը վիրավորվել է, նրա ոտքերի տակ խլացուցիչ նռնակ է ընկել, ոտքի շրջանում ցավ կա և թեթև արյունահոսություն, բուժօգնություն չի ցուցաբերվել։ Կոնֆլիկտը սկսվեց այն ժամանակ, երբ 200-ից 300 սերբեր հրաժարվեցին կատարել KFOR-ի պահանջները և հեռանալ Կոսովոյի ոստիկանական մեքենաներից, որոնք շրջապատված էին սերբերով: Կոնտինգենտի զինվորները գնացել են ցուցարարների վրա՝ օգտագործելով մահակներ, ցնցող նռնակներ և արցունքաբեր գազ։ Ի պատասխան՝ թռել են շշեր ու քարեր, վիրավորվել են KFOR-ից մի քանի հոգի, որից հետո ամբոխը փախել է»,- հայտնում է Tanjug գործակալությունը։
Պատճառը Պրիշտինայի իշխանությունների կողմից տարածաշրջանի հյուսիսում ալբանացի քաղաքապետեր նշանակելու փորձն էր՝ ապրիլի 23-ին Հյուսիսային Կոսովոյի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններից հետո, որոնք բոյկոտել էին տեղի սերբերը։

Журналист сербского агентства Танюг травмирован в ходе столкновений между сербами с одной стороны и полицейскими самопровозглашенной республики вместе с бойцами контингента НАТО с другой в муниципалитете Звечан на севере Косово и Метохии. Об этом сообщает РИА Новости.
Утром в понедельник сотни, а затем тысячи косовских сербов собрались перед зданиями органов местной власти на севере края, они требуют отведения косовской полиции и отзыва косовоалбанских мэров. Военнослужащие контингента НАТО KFOR со средствами для разгона демонстраций были распределены близ зданий муниципалитетов Звечан, Лепосавич и Зубин-Поток. За ними встали крупные силы косовской полиции, которые не позволяют косовским сербам подойти к зданиям.
Контингент НАТО в Косово и Метохии KFOR призвал местных албанцев и сербов воздержаться от эскалации на севере края и сообщил об увеличения присутствия своих сил, а также о контакте с силовиками в Белграде и Приштине.
По данным портала Kosovo Online, около 17.00 (18.00 мск) начались беспорядки, представителей партии «Сербский список», которые стояли с гражданами, бойцы KFOR втянули за свой кордон. Был применен слезоточивый газ, медики оказывают помощь пострадавшим от него. Брошено около 30 светошумовых гранат, слышны были выстрелы. Сообщается, что как минимум двое сербов ранены, из них один молодой парень получил тяжелое огнестрельное ранение. Пострадавшие доставлены в клинико-больничный центр Косовска-Митровицы. «Корреспондент Танюга травмирован, ему под ноги упала светошумовая граната, есть боль в ноге и небольшое кровотечение, медпомощь не оказана. Конфликт начался, когда от 200 до 300 сербов отказались выполнить требования KFOR и отойти от машин косовской полиции, которые были окружены сербами. Бойцы контингента пошли на демонстрантов, применяя дубинки, светошумовые гранаты и слезоточивый газ. В ответ полетели бутылки и камни, пострадали несколько человек из KFOR, после чего толпа разбежалась» - передает агентство Танюг.
Причиной послужила попытка властей Приштины поставить на севере края мэров албанцев, после прошедших 23 апреля выборов в органы местного самоуправления на севере Косово, который бойкотировали местные сербы.