Հոնդուրասը կիրակի օրը իր առաջին դեսպանությունն է բացել Չինաստանում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից 2 ամիս հետո, տեղեկացրել է CGTN-ը։
Դեսպանության բացումը տեղի է ունեցել Հոնդուրասի եւ Թայվանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների խզումից հետո։
Բացման արարողությանը ներկա էին Չինաստանի պետքարտուղար եւ արտաքին գործերի նախարար Ցին Գանը եւ նրա հոնդուրասցի գործընկեր Էդուարդո Էնրիկե Ռեյնան։
Ցինը նշել է, որ Չինաստանի եւ Հոնդուրասի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը «մեկ Չինաստան» սկզբունքի հիման վրա իրականացրել է երկու ժողովուրդների  վաղեմի ցանկությունը եւ նոր դարաշրջան բացել երկու երկրների հարաբերություններում։ Չինաստանի եւ Հոնդուրասի հարաբերությունների զարգացումն ապացուցում է, որ «մեկ Չինաստան» սկզբունքին աջակցելը ճիշտ որոշում է, ասել է Ցինը։
Նշելով, որ Հոնդուրասի նախագահ Սիոմարա Կաստրոյի ներկա այցելությունը Չինաստան կարեւոր քայլ է, նա ասել է, որ Չինաստանի եւ Հոնդուրասի ղեկավարների պատմական հանդիպումը երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացում է կանխորոշում։
Չինաստանը պատրաստ է Հոնդուրասի հետ աշխատել տարբեր ոլորտներում փոխադարձ հարգանքի, հավասարության, փոխադարձ շահի եւ ընդհանուր զարգացման հիման վրա եւ Չինաստանի եւ Հոնդուրասի հարաբերությունները վերածել բարեկամական համագործակցության վառ օրինակի ազգային տարբեր պայմաններ եւ համակարգեր ունեցող երկրների միջեւ։
Ռեյնան իր հերթին նշել է դեսպանության բացման կարեւորությունը նախագահ Կաստրոյի Չինաստան պետական այցի ժամանակ։
Նա ընդգծել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունները նոր դարաշրջան են բացում աշխարհի հետ Հոնդուրասի հարաբերություններում, որպեսզի Հոնդուրասը դառնա բարգավաճ եւ մեծ երկիր։
Ռեյնան ավելացրել է, որ Հոնդուրասը կպաշտպանի «մեկ Չինաստան» սկզբունքը եւ հավատում է, որ Չինաստանի եւ Հոնդուրասի միջեւ կապերը այսուհետ եւս կամրապնդվեն։

Гондурас открыл свое первое посольство в Китае в воскресенье, спустя два месяца после установления дипломатических отношений, передает CGTN.
Открытие посольство произошло после разрыва дипотношений между Гондурасом и Тайванем.
На церемонии открытия присутствовали госсоветник и министр иностранных дел Китая Цинь Ган и его гондурасский коллега Эдуардо Энрике Рейна.
Цинь отметил, что установление дипломатических отношений между Китаем и Гондурасом на основе принципа «одного Китая» более двух месяцев назад реализовало давнее желание двух народов и открыло новую эру в отношениях между Китаем и Гондурасом. Он добавил, что за последние два месяца обе стороны решительно выполнили свои обязательства по ускоренному развитию двусторонних отношений.
Стремительное развитие отношений между Китаем и Гондурасом доказывает, что отстаивание принципа «одного Китая» - это правильное решение, которое в подавляющем большинстве случаев поддерживается международным сообществом и отражает преобладающую тенденцию в мире, сказал он.
Отметив, что нынешний визит президента Гондураса Сиомары Кастро в Китай является важной вехой, он сказал, что историческая встреча китайского и гондурасского лидеров наметит курс на дальнейшее развитие двусторонних отношений.
Китай готов работать с Гондурасом над углублением сотрудничества в различных областях на основе взаимного уважения, равенства, взаимной выгоды и общего развития и превратить отношения между Китаем и Гондурасом в новый яркий пример дружественного сотрудничества между странами с различными национальными условиями и системами.
Рейна в свою очередь отметил знаменательность открытия посольства во время государственного визита президента Кастро в Китай.
Он подчеркнул, что установление дипломатических связей открывает новую эру в отношениях Гондураса с миром и открывает путь к тому, чтобы Гондурас стал процветающей и великой страной.
Рейна добавил, что Гондурас будет твердо придерживаться принципа «одного Китая» и верит, что связи между Китаем и Гондурасом будут и дальше укрепляться, чтобы приносить плоды на благо обоих народов.