Հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի հերթական հանդիպումը, որին Հայաստանի պատվիրակությունը բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հարցը։
ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Խաչատրյանը նախ ներկայացրել է հունիսի 28-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի կոպիտ խախտումները և սադրիչ գործողությունները, որի արդյունքում զոհվել է չորս զինվոր։
Ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակումը, միջանցքում բետոնե պատնեշների տեղադրումը, գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խափանումը, ատելության խոսքի և սպառնալիքների միջոցով ԼՂ խաղաղ բնակչության ահաբեկումը միանգամայն վկայում են, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն փորձում է էթնիկ զտումներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում։
Դեսպան Խաչատրյանը Նախարարների կոմիտեին է ներկայացրել հունիսի 22-ին ընդունված «Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ մուտքի ապահովում» ԵԽԽՎ բանաձևը, որով Վեհաժողովն ահազանգում է, որ, ներկա իրավիճակը կայուն չէ և կարող է հանգեցնել նրան, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը ստիպված լինի լքել իրենց տներն ու համայնքները։ Ընդգծել է, որ Վեհաժողովը կոչ է անում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով հրատապ հասցեագրել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության հարցերը, ինչպես նաև Վեհաժողովը պահանջում է հնարավորինս արագ կազմակերպել Եվրոպայի խորհրդի փաստահավաք առաքելություն։
Մշտական ներկայացուցիչ Արման Խաչատրյանը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի հարցով Նախարարների կոմիտեին հասցեագրված ԵԽԽՎ խորհրդատվությամբ՝ Վեհաժողովը Նախարարների կոմիտեի ուշադրությունը հրավիրում է Ադրբեջանի միակողմանի գործողությունների արդյունքում ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերին առնչվող հումանիտար և մարդու իրավունքների ճգնաժամի վրա։
Հորդորել է Նախարարների կոմիտեին ձեռնարկել հստակ քայլեր՝ ԵԽԽՎ խորհրդատվությամբ բարձրացված խնդիրները հասցեագրելու և Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների կանխամտածված այս ճգնաժամին արձագանքելու համար:
ԵԽ նախարարների կոմիտեի հանդիպմանը տեղի են ունեցել նաև մտքերի փոխանակում ԵԽԽՎ նախագահ Թինի Քոկսի և Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։ Հայաստանի պատվիրակությունը ընդգծել է ԵԽԽՎ և Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներգրավվածության կարևորությունը Լաչինի միջանցքի արգելափակման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների և հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման հարցում։

A regular meeting of the Committee of Ministers of the Council of Europe (CoE) took place Wednesday, at which the delegation of Armenia raised the issue of the illegal blocking of the Lachin corridor by Azerbaijan.
Ambassador Arman Khachatryan, Permanent Representative of Armenia to the CoE, first presented the gross violations of the ceasefire and provocative actions by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh on Wednesday, as a result of which four Karabakh soldiers were killed.
He emphasized that the ongoing blocking of the Lachin corridor by Azerbaijan, the latter’s installation of concrete barriers there, the disruption of natural gas and electricity supply to Karabakh, the intimidation of its civilian population through hate speech and threats clearly prove that Azerbaijan is consistently trying to carry out Armenian ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh.
Also, Ambassador Khachatryan presented to the CoE Committee of Ministers the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) resolution, entitled "Ensuring free and safe access through the Lachin Corridor," adopted on June 22, by which PACE warns that the current situation is not stable and may lead to the Armenian population of Nagorno-Karabakh being forced to leave their homes. and communities. He stressed that PACE calls for urgent addressing of the rights and security issues of the Armenian population of Nagorno-Karabakh through the Baku-Stepanakert dialogue, and demands to set up a CoE fact-finding mission as soon as possible.
The permanent representative of Armenia to the CoE noted that with the PACE consultation addressed to the CoE Committee of Ministers on the Lachin corridor, PACE draws the attention of the Committee of Ministers to the humanitarian and human rights crisis related to Armenians living in Nagorno-Karabakh—and as a result of Azerbaijan's unilateral actions.
Also, Ambassador Khachatryan urged the CoE Committee of Ministers to take clear steps to address the issues raised by the PACE consultation and to respond to this deliberate human rights crisis in Nagorno-Karabakh.
At the meeting of the CoE Committee of Ministers, there was also an exchange of ideas with PACE President Tiny Kox and CoE Commissioner for Human Rights Dunja Mijatovic. The Armenian delegation emphasized the importance of the engagement of the PACE and the CoE Commissioner for Human Rights in addressing the human rights and humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of the blocking of the Lachin corridor by Azerbaijan.