ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում իրականացվող թիվ 15160723 քրեական վարույթով կատարված քննչական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել խոստովանություն ստանալու և արարքի համար պատժելու նպատակով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների կողմից խմբի կազմում Երևան քաղաքի բնակիչ Գ. Բ-ին խոշտանգելու առերևույթ հանցանքի դեպքի առթիվ:
Քննիչի միջնորդությամբ հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ԵՔՎ Կենտրոնական բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետ Ս. Հ-ի և նրա տեղակալ Գ. Խ-ի նկատմամբ խմբի կազմում խոշտանգում կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Վերջիններիս նկատմամբ, որպես խափանման միջոց, ընտրվել է պաշտոնավարման կասեցումը:
Քրեական վարույթով շարունակվում են ձեռնարկվել ծավալուն և տարաբնույթ օպերատիվ-հետախուզական ու վարութային գործողություններ՝ կատարված հանցագործության ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ ծառայողների ինքնությունները պարզելու, նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումներ հարուցելու և, արդյունքում, քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքն արդյունավետ կենսագործելու ուղղությամբ։

В результате следственных и иных процессуальных действий, проведенных в главном следственном управлении Службы национальной безопасности РА, по уголовному делу №15160723 получены фактические данные о случае явного преступления – пыток, совершенных сотрудниками полиции МВД РА в составе группы в отношении жителя Еревана Г.Б. с целью получения признания и наказания за совершенное деяние.
По ходатайству следователя надзирающим прокурором приняты решения о возбуждении общественного уголовного преследования в отношении начальника отделения уголовного розыска Центрального отдела Ереванского городского управления полиции МВД РА С.Х. и его заместителя Г.Х. по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА за совершение пыток в составе группы. В качестве меры пресечения в отношении указанных лиц избрано приостановление полномочий.
В уголовном производстве продолжают предприниматься масштабные и разнообразные оперативно-розыскные и процессуальные действия с целью выявления полной картины совершенного преступления, выявления других должностных лиц, причастных к делу, возбуждения в отношении их публичных уголовных преследований и, в результате, эффективной реализации принципа неотвратимости уголовной ответственности.