Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Պետական դուման երրորդ և վերջին ընթերցմամբ ընդունել է զինվորական կոչումներ ունեցող որոշ քաղաքացիների պարագայում պահեստազորային տարիքը հինգ տարով բարձրացնելու օրենքը:
Նոր օրենքով սպայական և միջնակարգ զինծառայողների կոչումներ ունեցողների համար առաջին կարգին պատկանող պատասխանատու անձանց տարիքային շեմը 35-ից բարձրացվում է 40-ի, երկրորդ կարգի համար՝ 45-ից 50-ի, երրորդ կարգի համար՝ 50-ից 55 տարեկանի։
Ըստ այդմ՝ ավելացվում է նաև մոբիլիզացիոն ռեզերվում պահեստի զինծառայողների գտնվելու տարիքային շեմը։ Ավագ սպայական կոչում ունեցողների համար այն կկազմի 65 տարի (այսօր՝ 60 տարի է), զինվորական կոչում ունեցող կրտսեր սպաների համար՝ 60 (այսօր՝ 55 տարի է), իսկ այլ կոչում ունեցողների համար՝ 55 տարի (այսօր 45 է): Ավագ սպաների զինվորական կոչում ունեցող պահեստազորի քաղաքացիների զորահավաքային ռեզերվում գտնվելու շեմը մնում է 70 տարեկանը։
Նախագիծն անցյալ տարվա նոյեմբերին մի խումբ պատգամավորների կողմից քննարկման է ներկայացրել Դումայի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրեյ Կարտապոլովը: Նոր կանոններն ուժի մեջ կմտնեն 2024 թվականի հունվարի 1-ից։ Օրենքով կսահմանվի անցումային շրջան մինչև 2028 թվականի հունվարի 1-ը, որպեսզի ռեզերվում հաշվառված քաղաքացիները փուլ առ փուլ անցնեն թոշակի։

Государственная дума приняла в третьем чтении закон, в соответствии с которым предельный возраст пребывания в запасе будет увеличен на 5 лет для солдат, матросов, сержантов, старшин, прапорщиков и мичманов. Это следует из думской электронной базы.
Согласно новым поправкам, предельный возраст пребывания в запасе для военнослужащих первого разряда будет увеличен с 35 до 40 лет, второго разряда – с 45 до 50 лет, а третьего – с 50 до 55 лет.
Закон также увеличивает предельный возраст пребывания в мобилизационном резерве – до 65 лет для граждан, имеющих воинские звания старших офицеров, до 60 лет для имеющих воинские звания младших офицеров и до 55 лет для имеющих иные звания. Перевод в отставку будет осуществляться поэтапно вплоть до конца 2027 г., отмечается в законе. Те, кому исполнилось 50 лет в 2024 г., будут находиться в запасе до 51 года. Таким образом, граждане, достигшие 50 лет в последующих 2025, 2026 и 2027 гг., будут пребывать в запасе до 52, 53 и 54 лет.
Законопроект был внесен в Госдуму в ноябре 2022 г. группой депутатов во главе с председателем комитета по обороне Андреем Картаполовым. Изначально документ предполагал, что находящиеся в запасе или проходящие срочную службу граждане смогут заключить контракт с Минобороны для прохождения военной службы в зоне операций в других странах. Предполагается, что эти нормы вступят в силу с января 2024 г.