Աբու Դաբիում տեղակայված EDGE Group պաշտպանական ընկերությունը դիտարկում է Թուրքիայում միլիարդավոր դոլարներ ներդրումներ կատարելու հնարավորությունը` թուրքական Aselsan Elektronik Sanayi ընկերության և անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող Baykar Teknoloji-ի հետ պայմանագրեր կնքելուց հետո։
EDGE-ի նախագահ Ֆեյսալ Ալ Բաննայը հանդիպել է Թուրքիայի խոշոր պաշտպանական ընկերությունների ղեկավարների հետ՝ քննարկելու հնարավոր ձեռքբերումները, համատեղ զարգացման նախագծերը և ռազմական համակարգերի գնումները, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Ընկերությունն առանձնացրել է «մի քանի միլիարդ դոլարի» ներդրումային բյուջե», - ասել է Ալ Բաննայը: «Այդ գումարից որքանը կուղղվի Թուրքիա, կախված է նրանից, թե ինչ հնարավորություններ կան»:
Ըստ Ալ Բաննայի՝ Աբու Դաբին հավատարիմ է ինքնավար և էլեկտրոնային պատերազմի համակարգերի, ինչպես նաև խելացի զենքի ոլորտներում համագործակցությանը: Նրա հանդիպումները թուրքական առաջատար ընկերությունների, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող Baykar-ի հետ, հետևում են Թուրքիայի տնտեսության մեջ ավելի քան 50 միլիարդ դոլար ներդնելու՝ ԱՄԷ-ի խոստմանը:
Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերությունը, որը հայտնի է դարձել Ուկրաինայից մինչև Լիբիա տարածաշրջանային հակամարտություններում թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ, նավթադոլարների հիմնական ստացողը դարձավ այն բանից հետո, երբ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեկնեց Պարսից ծոց՝ միջոցներ հայթայթելու: Baykar ընկերությունը, որը ղեկավարվում է Էրդողանի փեսայի կողմից, Սաուդյան Արաբիայի հետ արդեն կնքել է իր պատմության մեջ ամենամեծ մատակարարման պայմանագիրը։
Ալ Բաննայն ասել է, որ EDGE Group-ը ստեղծել է նոր կազմակերպություն, որը կոչվում է Malath, որը ղեկավարելու է իր ներգրավվածությունը թուրքական ընկերությունների հետ: Նա նաև փոխըմբռնման տասնյակ հուշագրեր է ստորագրել թուրքական ընկերությունների հետ, այդ թվում՝ պաշտպանության պետական ​​կապալառու Aselsan-ի և Roketsan, Katmerciler և Baykar պետական ​​հրթիռներ արտադրող ընկերությունների հետ:
Roketsan-ի գործադիր տնօրեն Մուրատ Իկինջին ասել է, որ EDGE-ի հետ բանակցություններն «ուղղված են թուրքական ընկերությունների կողմից մշակված բոլոր ապրանքների համատեղ արտադրությանն ու արտահանմանը»:
«Մենք խոսում ենք տարեկան միլիարդավոր դոլարների համագործակցության մասին», - Անկարայում Bloomberg-ին ասել է Իկինջին: «Գործընթացը բավականին արագ է ընթանում».
Edge-ի և թուրքական պաշտպանական ընկերությունների թիմերը կուսումնասիրեն, թե «ինչպիսի հրթիռային ծրագիր մենք կարող ենք անել միասին, ինչպիսի անօդաչու թռչող սարքի ծրագիր կարող ենք միասին իրականացնել», - ասել է EDGE-ից Ալ Բաննայը: ԱՄԷ-ն նաև շահագրգռված է Baykar-ի վերջերս մշակված TB3 մարտական ​​անօդաչու թռչող սարքերի ձեռքբերմամբ, հավելել է նա։

Оборонная компания EDGE Group из Абу-Даби рассматривает возможность инвестиций в Турцию на миллиарды долларов после подписания соглашений с турецкой компанией Aselsan Elektronik Sanayi и производителем дронов Baykar Teknoloji.
Председатель EDGE Фейсал Аль Баннаи встретился с руководителями крупных оборонных компаний Турции, чтобы обсудить возможные приобретения, проекты совместной разработки и закупку военных систем, передает Bloomberg.
Компания выделила инвестиционный бюджет в размере «несколько миллиардов долларов», сказал Аль Баннаи. «Какая часть этой суммы пойдет в Турцию, зависит от того, какие там возможности».
По словам Аль Баннаи, Абу-Даби стремится к сотрудничеству в области автономных систем и систем радиоэлектронной борьбы, а также интеллектуального оружия. Его встречи с ведущими турецкими фирмами, в том числе с производителем дронов Baykar, последовали за обещанием ОАЭ инвестировать более 50 миллиардов долларов в экономику Турции.
Оборонная промышленность Турции, получившая известность благодаря использованию турецких беспилотников в региональных конфликтах от Украины до Ливии, стала ключевым получателем нефтедолларов после поездки президента Реджепа Тайипа Эрдогана в Персидский залив для привлечения средств. Компания Baykar, которой управляет зять Эрдогана, уже подписала крупнейшую в своей истории сделку по поставкам с Саудовской Аравией.
Аль Баннаи сказал, что EDGE Group создала новую организацию под названием Malath, чтобы возглавить взаимодействие с турецкими компаниями. Он также подписал десятки меморандумов о взаимопонимании с турецкими компаниями, в том числе с государственным оборонным подрядчиком Aselsan, государственным производителем ракет Roketsan, Katmerciler и Baykar.
Генеральный директор Roketsan Мурат Икинчи заявил, что переговоры с EDGE «направлены на совместное производство и экспорт всей продукции, разработанной турецкими компаниями».
«Мы говорим о сотрудничестве стоимостью в миллиарды долларов в год», - сказал Икинчи Bloomberg в Анкаре. «Процесс идет довольно быстро».
Команды из Edge и турецких оборонных компаний будут изучать, «какую ракетную программу мы могли бы реализовать вместе, какую программу беспилотников мы можем реализовать вместе», - сказал Аль Баннаи из EDGE. ОАЭ также заинтересованы в приобретении недавно разработанных компанией Baykar боевых дронов TB3, добавил он.