Հայաստանում միշտ վաճառվել են եւ կվաճառվեն վարորդական վկայականներ: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 1-ին, «Ոստիկանության դերը ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման գործում» քննարկման ժամանակ նշեց ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ում եւս վարորդական վկայականներ վաճառվում են:
«Հարցրեք յուրաքանչյուր հայի, ձեզ կասեն՝ ում ես փող տալիս, գալիս են, քեզ քո տանը պռավան տալիս են աշխարհի ամենաժողովրդավար երկրներից մեկում: Խնդիրը դրա դեմ պայքարն է: Հիմում եմ, մենք նայում էինք, թե մինչեւ 2018 թվականը վարորդական իրավունքի համար դիմածների եւ ստացածների տոկոսն ինչքան էր: Հատկապես մարզերում դիմածների 97 տոկոսը ստանում էր վկայական: Հիմա այնտեղ այդ ցուցանիշը 15-20 տոկոս է իջել: Այնպես չի չէ՞, որ մեկ օրում ժողովուրդն արթնացավ ու չի կարողանում քննություն տալ»,-ասաց նա:
Իր հերթին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը հետաքրքիր փաստ ներկայացրեց. «Հիմա ամենաբարձր տոկոսով, ընդ որում խիստ տարբերվող բարձր տոկոսով այն հաշվառման քննական բաժինն է, որի պետը ոստիկանապետ Արամ Հովհաննիսյանի որդին է: Ես ոչ մի եզրակացություն, ոչ մի ակնարկ չեմ ասում, բայց դա մաքուր վիճակագրություն է, որը մենք ունենք»:
Սիսակ Գաբրիելյանը շարունակեց, որ եթե մինչեւ 2018-ը վարորդական վկայական գնելու արժեքը մոտ 100 հազար դրամ էր, այսօրվա գնաճով պետք է դառնար 150-180 հազար, բայց այսօր, որքան ինքը լսել է, տատանվում է 400-600-700 հազար դրամի սահմաններում: «Էն էլ վերջին պահին կարող են ասել՝ չի լինում: Այս թվերը ցույց են տալիս, որ այդ ոլորտում էական առաջընթաց կա

Водительские права всегда продавались и будут продаваться в Армении. Об этом заявил во время обсуждения по теме «Роль полиции в деле обеспечения безопасности дорожного движения» 1 декабря депутат от правящей партии «Гражданский договор» Сисак Габриелян.
«Наша задача - борьба с этим. В свое время мы изучили число тех, кто обратился и получил водительские права до 2018 года. Особенно в областях 97% подавших заявления получили права. Сейчас этот показатель снизился на 15-20%. Это не тот случай, что люди проснулись в один день и не смогли сдать экзамен», - заявил Габриелян.
В свою очередь, координатор программ ОО «Союз информированных граждан» Даниэль Иоаннисян представил интересный факт. «Сейчас самый высокий процент у того экзаменационного отдела регистрации, руководителем которого является сын начальника полиции Арама Ованнисяна. Я не делаю выводов, ни на что не намекаю, это чистая статистика, которая у нас есть», - сказал он.
Габриелян продолжил и отметил, что если до 2018 года стоимость покупки водительских прав составляла около 100 000 драмов, то при сегодняшней инфляции она должна была составить 150-180 000, но сегодня, насколько ему известно, цена колеблется в пределах 400-600-700 000 драмов. «Причем в последний момент могут сказать: ничего не получается. Эти цифры показывают, что в данной сфере наблюдается существенный прогресс», - заключил депутат.