Մոսկվայի կենտրոնում գտնվող ակադեմիական երգիծական թատրոնում հրդեհ է բռնկվել, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են օպերատիվ ծառայություններից։
Սատիրայի թատրոնում բռնկված հրդեհի պատճառը վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ անվտանգության կանոնների խախտումն է եղել։
«Հաղթանակի հրապարակում գտնվող Սատիրայի թատրոնում հրդեհ էր։ Շենքի տանիքից ծուխ էր բարձրանում. Դեպքի վայր են մեկնում մայրաքաղաքի հրշեջ-փրկարարական կայազորի զգալի ուժեր»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Նշվում է, որ շենքից տարհանվել է 50 մարդ։ Զոհերի մասին տեղեկություններ չկան։
ՌԴ ԱԻՆ-ից հայտնում են, որ հրդեհը տարածվել է 250 քմ։ Օպերատիվ ծառայություններն իրենց հերթին հայտնել են, որ հրդեհի տարածքը աճել է 200 քառ. մ մինչև 350 քառ. «Հրդեհը արագորեն տարածվում է գմբեթի փայտյա կառուցվածքների միջով»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։ Տանիքը պատրաստված է փայտյա պատյանից։ Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ մարումը բարդանում է շենքի նախագծային առանձնահատկությունների պատճառով՝ սահմանափակ է մուտքը տանիք։ Դեպքի վայրում է 76 հրշեջ, ներգրավված է 21 միավոր տեխնիկա։ Այս պահին այրվում են տանիքի գմբեթի փայտյա ենթակռուցվածքները։
Դեպքի վայր ժամանած հրշեջ-փրկարարները երթեւեկության պատճառով դժվարությամբ են շարժվում փողոցով, դեպքի վայր են կանչվել Ճանապարհային ոստիկանության ստորաբաժանումները՝ մեքենաների հոսքը կարգավորելու համար։
Հրդեհային իրավիճակը վերահսկելի է, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են թատրոնի մամուլի ծառայությունից։
Երգիծական թատրոնի շենքը կառուցվել է 1911 թվականին Նիկիտին եղբայրների պատվերով, որոնք այնտեղ տեղավորել են Մոսկվայի առաջին կրկեսներից մեկը։ 1920-ականների կեսերին շենքը վերակառուցվել է, որից հետո այն փոխանցվել է Սատիրայի թատրոնին։ Արդյունքում շենքը ստացել է անսովոր բեմ՝ վերին հարկի գմբեթի տակ։
Խորհրդային տարիներին թատերախմբում խաղացել են Տատյանա Պելտցերը, Անատոլի Պապանովը, Անդրեյ Միրոնովը, Ալեքսանդր Շիրվինդտը, Միխայիլ Դերժավինը, Յուրի Վասիլևը, Օլգա Արոսևան, Վերա Վասիլևան և Ֆյոդոր Դոբրոնրավովը։

В Московском академическом театре Сатиры в центре Москвы вспыхнул пожар, сообщили ТАСС в оперативных службах.
Причиной пожара в Театре сатиры стало нарушение техники безопасности при ремонтных работах.
«На Триумфальной площади произошел пожар в Театре сатиры. С крыши здания поднимается дым. На место следуют значительные силы столичного пожарно-спасательного гарнизона», - рассказал собеседник агентства.
Отмечается, что из здания эвакуировали 50 человек. Сведений о пострадавших не поступало.
По данным МЧС России, возгорание распространилось на 250 кв. м. В оперативных службах в свою очередь сообщили, что площадь пожара выросла с 200 кв. м до 350 кв. м. «Огонь быстро распространяется по деревянным конструкциям купола», - сказал собеседник агентства. Кровля выполнена из деревянного обрешетника. По словам собеседника агентства, тушение осложнено конструктивными особенностями здания, ограничен выход на кровлю. На месте работают 76 пожарных, задействована 21 единица техники. На данный момент горят деревянные конструкции купола кровли.
Движение по Садовому кольцу в районе театра осложнено, образовалась пробка, передает корреспондент ТАСС.
Прибывающие на место пожарные испытывают сложности с движением по улице из-за транспорта, на место запрошены наряды ГИБДД для регулировки потока автомобилей.
Ситуация с пожаром находится под контролем, сообщили ТАСС в пресс-службе театра.
Здание Театра Сатиры было построено в 1911 году по заказу братьев Никитиных, которые разместили там один из первых в Москве цирков. В середине 1920-х годов в доме прошла реконструкция, после чего он был передан под нужды Театра Сатиры. В результате здание получило необычную сцену под куполом на верхнем этаже.
В советские годы в труппе театра играли Татьяна Пельтцер, Анатолий Папанов, Андрей Миронов, Александр Ширвиндт, Михаил Державин, Юрий Васильев, Ольга Аросева, Вера Васильева и Федор Добронравов.