Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հայտարարությունները դժվար թե դրական ազդեցություն ունենան հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա: Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 3-ին, հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` մեկնաբանելով Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի օրերս կատարած հայտարարությունը:  Վերջինս շնորհակալություն էր հայտնել Հայաստանին տրամադրած մարդասիրական օգնության համար, սակայն հավելել էր, որ դա չի կարող նպաստել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը:
«Հայտնի է, որ Հայաստանը պատրաստակամություն էր հայտնել մարդասիրական օգնություն ուղարկել Թուրքիա եւ արել է դա: Չեմ կարծում, որ Դավութօղլուի հայտարարությունները  կարող են դրական ազդեցություն ունենալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա: Սա եւս մեկ անգամ վկայում է, որ թուրքական կողմը շարունակում է  ապակառուցողական մոտեցում ցուցաբերել, որ դրսեւորել եւ շարունակում է դրսեւորել Ցյուրիխից հետո», - ասաց Նալբանդյանը:
Հիշեցնենք, հոկտեմբերի 23-ին Թուրքիայի արեւելքում գտնվող Վան նահանգում ավերիչ երկրաշարժ էր տեղի ունեցել: Երեք օր անց Թուրքիայի ղեկավարությունը համաձայնել էր միջազգային մարդասիրական օգնություն ընդունել, այդ թվում` Հայաստանից եւ Իսրայելից: Իսրայելից որպես մարդասիրական օգնություն ստացած բրդե ծածկոցները Անկարան հետ էր վերադարձրել:

Заявление министра иностранных дел Турции Ахмеда Давудоглу едва ли сможет оказать позитивное влияние на урегулирование армяно-турецких отношений. Об этом 3 ноября заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя недавнее высказывание главы МИД Турции Ахмеда Давудоглу. Последний поблагодарил Армению за предоставленную гуманитарную помощь, однако добавил, что она не сможет содействовать нормализации армяно-турецких отношений.
«Известно, что Армения завила о готовности направить в Турцию гуманитарную помощь и сделала это. Не думаю, что заявления Давудоглу могут оказать положительное влияние на урегулирование армяно-турецких отношений. Это еще раз свидетельствует, что турецкая сторона продолжает демонстрировать неконструктивный подход, который проявляла после цюрихской встречи», - сказал Налбандян.
Напомним, что 23 октября в провинции Ван на востоке Турции произошло разрушительное землетрясение. Через 3 дня руководство Турции согласилось принять международную помощь, в том числе со стороны Армении и Израиля. Шерстяные одеяла, полученные в качестве гуманитарного груза из Израиля, Анкара и вовсе решила вернуть.