Իսրայելի պաշտպանության նախարար Բենի Գանցը կառավարության անդամներին կոչ է արել համաձայնության գալու 2024 թվականի սեպտեմբերին երկրում արտահերթ ընտրությունների անցկացման շուրջ։
«Քաղաքացիները պետք է իմանան, որ շուտով կրկին վստահություն ենք խնդրելու իրենցից և չենք անտեսի աղետը։ Մենք պետք է ընտրությունների ամսաթիվ նշանակենք սեպտեմբերին՝ մինչև պատերազմի տարելիցը: Դա մեզ հնարավորություն կտա պահպանելու միասնությունը՝ շարունակելով պատերազմական ջանքերը»,- ըստ Kan ռադիոյի՝ ասել է Գանցը։
Նախարարը պարզաբանել է, որ հարցը քննարկել է քաղաքական առաջնորդների հետ և տեղեկացրել վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին։
Իսրայելի նախարարների կաբինետի ղեկավարը նախկինում բազմիցս հայտարարել է, որ արտահերթ ընտրությունների անցկացման մասին հայտարարությունը Գազայի կխանգարի հատվածում պատերազմի նպատակներին, մասնավորապես կխոչնդոտի պատանդների ազատ արձակմանը։

Министр в военном кабмине Израиля Бени Ганц призвал членов правительства договориться о проведении досрочных выборов в стране в сентябре 2024 года.
«Граждане должны знать, что вскоре мы снова спросим их о доверии и не будем игнорировать катастрофу. Мы должны назначить дату выборов в сентябре - до годовщины войны», - заявил Ганц, передает радиостанция Kan.
Ганц отметил, что назначить дату выборов необходимо заранее, что, по его словам, «позволит сохранять единство, продолжая военные усилия». Он уточнил, что «обсуждал это с политическими лидерами и проинформировал премьер-министра» Биньямина Нетаньяху.
Глава израильского кабмина ранее неоднократно заявлял, что объявление досрочных выборов не позволит добиться целей войны в секторе Газа, включая освобождение удерживаемых заложников.