Այս պահին 5-ից ավելի քաղաքացիներ կալանավորված են Տավուշում ապրիլի 21-22-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով, փաստարկներ բերեցի և դրանք չեն հերքվում, այլ նաև բացահայտ ցույց է տալիս, որ բացառապես մի նպատակ է հետապնդվում՝ վախի մթնոլորտ ստեղծել:  Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 6-ին, ԱԺ-ում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը՝ դիմելով ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին:
«Այս ամբիոնից քաղաքական մեծամասնության բազմաթիվ պատգամավորներ օրուգիշեր զբաղված են ատելության խոսքի տարածմամբ ու չգիտես ինչու, տիկին Վարդապետյան, մեր իրավապահ համակարգն անտեսում է այդ ամենը:
Թե՛ այս ամբիոնից, թե՛ եթերներում, թե՛ սոցցանցերում ատելություն է տարածվում Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու ու նրա սպասավորների նկատմամբ։ Լավ, դուք ասելիք չունե՞ք, գոնե հորդորեք, որ զերծ մնան նման բաներից, բացահայտ սուտ ու կեղծիք է »,- շեշտեց Արծվիկ Մինասյանը:
Նա նշեց, որ Բագրատ Սրբազանն ու բոլոր եկեղեցականները, որոնք կանգնած են շարժման կողքին, դառնում են ատելության ու թշնամանքի թիրախ։
«Ինչպե՞ս է ստացվում, որ ՔՊ-ական պատգամավորը կարող է այստեղ հոխորտալ քիթ ջարդելու մասին, հոխորտալ ամենաբարձր սպառնալիքների լեզվով ու անգամ ձեր կողմից դիտողության չարժանանալ: Տիկի՛ն դատախազ, դուք ունեք հնարավորություն՝ դառնալու օբյեկտիվ,  անկախ, խնդրում ու հորդորում եմ՝  դարձեք այդպիսին»,- հավելեց Արծվիկ Մինասյանը։

На данный момент свыше 5 человек арестованы из-за событий, имевших место 21-22 апреля в Тавушской области. Совершенно очевидно, что все это преследует одну цель – создание атмосферы страха. Об этом заявил в парламенте Армении 6 мая секретарь фракции блока «Армения», дашнак Арцвик Минасян, обращаясь к генпрокурору страны Анне Вардапетян.
«Многочисленные депутаты политического большинства с этой трибуны день и ночь заняты распространением слова ненависти, а наша правоохранительная система, госпожа Вардапетян, почему-то все это игнорирует. Как с этой трибуны, так и в эфире, социальных сетях распространяется ненависть к Святой Армянской апостольской церкви и ее служителям», - отметил Минасян.
Депутат подчеркнул, что предстоятель Тавушской епархии Армянской апостольской церкви, архиепископ Баграт Галстанян и все священнослужители, поддерживающие движение, становятся мишенями ненависти и вражды. «Как так получается, что депутат от партии «Гражданский договор» может здесь разглагольствовать о сломанном носе, разглагольствовать на языке угроз и не получить от вас даже замечания? Госпожа прокурор, у вас есть возможность стать объективной и независимой, прошу и призываю вас стать таковой», - заключил Минасян.