Անդրես Բրեյվիկը Նորվեգիայում ահաբեկչական նպատակի 30 տարբեր օբյեկտներ է դիտարկել, ներառյալ նավթագազային պլատֆորմները, երկու միջուկային ռեակտորները եւ արքայական պալատը: Պայթյուններ կարող էին որոտալ նաեւ Նորվեգիայի բանվորական կուսակցության, Սոցիալիստական ձախ կուսակցության շտաբի, «Դագսավիսեն» թերթի հրատարակչության, НРК հեռուստաընկերության գրասենյակի մոտ:
Այս մասին, ինչպես հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, հայտնել են տեղի լրատվամիջոցները, որոնց տրամադրության տակ էին հայտնվել Բրեյվիկի հարցաքննության նյութերը:
Նորվեգացի ահաբեկիչը խոստովանել է, որ ծրագրել էր պայթեցնել նավթային պլատֆորմը եւ դրա համար մտադրվել էր չորս ձկնորսական նավակներում մեկական տոննա պայթուցիկ բարձել:
Միջուկային ռեակտորը, ըստ Բրեյվիկի, նախատեսվում էր պայթեցնել պատերազմի ավելի ուշ փուլում, եւ դրա համար նրան համախոհներ էին պետք:
Նորվեգիայի նպատակակետերից բացի, հանցագործը նաեւ դիտարկել է 10 հնարավոր թիրախներ դրա սահմաններից դուրս:
Նախկինում լրատվամիջոցները տեղեկացրել էին, որ Բրեյվիկի գլխավոր «կենդանի» թիրախը արտգործնախարար Յոնս Գար Ստյորեն է, Նորվեգիայի նախկին վարչապետ Գրու Հարլեմ Բրունդտլանդը, ինչպես նաեւ սոցիալ-դեմոկրատների երիտասարդական կազմակերպության ղեկավար Էսկիլյա Պեդերսենը, որոնք, ըստ ահաբեկչի դասակարգման, «Ա կարգի դավաճաններ են»: Ութոյա կղզու կոտորածը «պլան Բ-ն» էր:
Բրեյվիկի նախնական ծրագրում կառավարության շենքը «հողին հավասարեցնելն» է եղել: Նա մտադիր է եղել պայթուցիկներով բեռնված ավտոմեքենան կայանել հենասյուների մոտ: Ըստ նրա հաշվարկների` դա կհանգեցներ ողջ շենքի փլուզմանը: Երբ այդ ծրագիրն իրագործել չի հաջողվել, Բրեյվիկը ուղեւորվել է Ութոյա:
Հիշեցնենք, Ութոյա կղզում կրակոցների զոհ էր դարձել 69 մարդ, նրանց մեծամասնությունը դեռահասներ են եղել: Եւս ութ մարդ դրանից երկու ժամ առաջ մահացել էր Օսլոյի կառավարական թաղամասում որոտացած պայթյունից:

Андерс Брейвик рассматривал в качестве возможных целей для теракта 30 различных объектов в Норвегии, включая нефтегазовые платформы, два ядерных реактора и королевский дворец. Взрывы могли прогреметь также у штаб-квартиры Норвежской рабочей партии, Социалистической левой партии, редакции газеты «Дагсависен» и офиса телекомпании НРК.
Об этом, как передает ИТАР-ТАСС, сообщили местные СМИ, в распоряжении которых оказались материалы допросов Брейвика.
«Норвежский стрелок» признался, что планировал подрыв нефтяной платформы и для этого намеревался погрузить по тонне взрывчатки в четыре рыболовецких судна.
Ядерный реактор, по мнению Брейвика, следовало взорвать в более поздней фазе войны, и для этого ему нужны были сообщники.
Помимо целей в Норвегии террорист рассматривал еще 10 возможных целей за ее пределами.
Ранее СМИ выяснили, что главной «живой» мишенью Брейвика во время теракта 22 июля были министр иностранных дел Йонас Гар Стёре, бывший премьер-министр Норвегии Гру Харлем Брундтланд, а также руководитель молодежной организации социал-демократов Эскиля Педерсена, которые по классификации террориста являются «предателями категории А». Резня на острове Утейа была «планом Б».
В первоначальные планы Брейвика входило «сравнять с землей» здание правительства. Он намеревался припарковать машину со взрывчаткой между несущими колоннами. По его собственным расчетам, это привело бы к разрушению всего здания. После того, как этот план не сработал, Брейвик отправился на Утейа.
Напомним, жертвами стрельбы на острове Утейа стали 69 человек, большинство из них - подростки. Еще восемь человек скончались в результате взрыва, прогремевшего в правительственном квартале Осло двумя часами ранее.