ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը բուռն արձագանքել է Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի մասնակիցների ստորագրած հայտարարությանը, ըստ որի՝ դաշինքը կշարունակի աջակցել Ուկրաինային «լիակատար եվրաատլանտյան ինտեգրման» և ռազմական բլոկին անդամակցության ճանապարհին։. Իր Telegram ալիքում Մեդվեդևը պատասխանել է, որ Ռուսաստանը «պետք է ամեն ինչ անի» Հյուսիսատլանտյան դաշինքի և Ուկրաինայի պետության վերացման համար։
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ուկրաինայի «անշրջելի ճանապարհը» դեպի ՆԱՏՕ ավարտվի կա՛մ Ուկրաինայի, կա՛մ ՆԱՏՕ-ի վերացմամբ։ Կամ ավելի լավ է՝ երկուսի վերացմամբ»,- գրել է նա։ Միևնույն ժամանակ, ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի մասնակիցներին «թշնամիներ» է անվանել։
Հուլիսի 10-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Վաշինգտոնում դաշինքի գագաթնաժողովում հայտարարեց ՆԱՏՕ-ի պատրաստակամության մասին՝ ընդունելու Ուկրաինան՝ միաժամանակ նշելով, որ դրա համար «մնում է շատ անելիք»: «Բոլոր դաշնակիցները համաձայն են, որ Ուկրաինան կլինի ՆԱՏՕ-ի անդամ, սակայն դեռ վաղ է հստակ ասել, թե երբ դա տեղի կունենա։ Ուկրաինայի հետ մենք գնում ենք դեպի նրա անդամակցությունը՝ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելով»,- ասել է նա։

Зампред Совбеза РФ Дмитрий Медведев бурно отреагировал на декларацию, подписанную участниками саммита НАТО в Вашингтоне, согласно которой альянс продолжит поддерживать Украину на пути «к полной евроатлантической интеграции» и к членству в военном блоке. В своем телеграм-канале Медведев в ответ заявил, что России «нужно сделать все» для исчезновения Североатлантического альянса и государства Украины.
«Мы должны сделать все, чтобы «необратимый путь Украины» в НАТО завершился либо исчезновением Украины, либо исчезновением НАТО. А лучше и того, и другого», — написал он. При этом участников вашингтонского саммита зампред Совбеза РФ назвал «врагами».
10 июля генсек НАТО Йенс Столтенберг на саммите альянса в Вашингтоне сообщил о готовности НАТО принять Украину, отметив в то же время, что для этого еще «многое предстоит сделать». «Все союзники согласны, что Украина будет членом НАТО, но пока рано точно говорить, когда это произойдет. Вместе с Украиной мы движемся к ее членству, предпринимая конкретные шаги», — сказал он.