Առանց Թուրքիայի՝ հարավում, Նորվեգիային՝ հյուսիսում և ԱՄՆ-ի, Կանադայի և Մեծ Բրիտանիայի՝ Արևմուտքում, անհնար է պատկերացնել եվրոպական մայրցամաքի անվտանգությունը։ Այս մասին Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում իր հրաժեշտի ելույթում։
«Եվրոպացիները պետք է հասկանան, որ առանց ՆԱՏՕ-ի Եվրոպայում անվտանգություն չի լինի։ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական ծախսերի 80 տոկոսն ուղղվում է ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներին: Եվ դա միայն ռեսուրսների մասին չէ: Դա նաև աշխարհագրության խնդիր է»,- ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։ Նրա խոսքով՝ Անդրատլանտյան դաշինքը լավ է ծառայել Եվրոպային։
«Ճանապարհ հարթելով ավելի սերտ եվրոպական ինտեգրման համար։ Գերմանիայի վերամիավորման։ Եվ ժողովրդավարության և ազատության տարածմանը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում: Սա պատմության դաս է, որը եվրոպացիները պետք է հիշեն: Անդրատլանտյան դաշինքը նաև լավ է ծառայել Միացյալ Նահանգներին: Ամերիկայի բարեկամներն ու դաշնակիցներն անփոխարինելի ներդրում ունեն Ամերիկայի անվտանգության և շահերի համար: ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները կողք կողքի կանգնեցին ԱՄՆ-ի հետ Կորեայից մինչև Աֆղանստան։ Եվ նրանք թանկ գին վճարեցին դրա համար։ Դա ուղղակի ճիշտ չէ, որ եվրոպացիներն առանց տոմս ուղևորներ են։ Ոչ մի այլ մեծ տերություն չունի այնքան շատ ընկերներ և դաշնակիցներ, որքան Միացյալ Նահանգները: Ցանկացած քաղաքականություն, որը փորձում է խաթարել դա, վատնում է Ամերիկայի մեծագույն արժեքներից մեկը»,- ​​ասել է Ստոլտենբերգը։

Without Turkey in the South, Norway in the North and the United States, Canada and the United Kingdom in the West, it is impossible to imagine the security of the European continent. Jens Stoltenberg said in his farewell speech as NATO Secretary General.
“Europeans must realize that without NATO there will be no security in Europe. 80 percent of NATO's defense spending is on non-EU countries. And it's not just about resources. It's also about geography,” the NATO Secretary General said. According to him, the Transatlantic Alliance has served Europe well.
“Paving the way for closer European integration. The reunification of Germany. And the spread of democracy and freedom throughout Central and Eastern Europe. This is a history lesson that Europeans should remember. The Transatlantic Alliance has also served the United States well. America's friends and allies have made indispensable contributions to U.S. security and interests. NATO allies have stood side by side with the U.S. from Korea to Afghanistan. And have paid a high price for it. It is simply not true that Europeans are stowaways. No other major power has as many friends and allies as the United States. Any policy that seeks to undermine that is wasting one of America's greatest assets,” Stoltenberg said.