Ուկրաինան ինքնապաշտպանական պատերազմ է մղում, և միջազգային իրավունքի համաձայն, իրավունք ունի պաշտպանվելու: Նույնիսկ եթե սա ներառում է իր սահմաններից դուրս գործողություններ: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, փոխանցում է РБК-Украина-ն։
Նա ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր դաշնակից ինքնուրույն է որոշում Ուկրաինային աջակցության մակարդակը։
«Ուկրաինան ինքնապաշտպանական պատերազմ է վարում։ Սա նշանակում է, որ Ուկրաինան իրավունք ունի պաշտպանվելու։ Եվ ինչպես գիտենք, միջազգային իրավունքի համաձայն, այս իրավունքը չի ավարտվում սահմանին։ Սա նշանակում է աջակցել Ուկրաինայի ինքնապաշտպանության իրավունքին։ Բայց յուրաքանչյուր դաշնակից որոշում է Ուկրաինային աջակցության իր մակարդակը։ Դաշինքի անունից ես չեմ որոշում։ Գործընկերների որոշելիքն է»,- ասել է Ռյուտեն:
Նա նաև նշել է, որ մեկ կոնկրետ զենքը չի լուծի պատերազմը, սակայն դաշնակիցների աջակցությունը չափազանց կարևոր է Ուկրաինայի համար։
«Մենք պետք է հասկանանք, որ մեկ կոնկրետ զենքով պատերազմը չի լուծվի։ Բայց սա շատ կարևոր է։ Ես հասկանում եմ Ուկրաինայի խնդրանքը։ Բայց դարձյալ դաշնակիցներն են, ովքեր պետք է որոշեն, թե ինչ անել: Եվ կան որոշակի գործընկերներ, օրինակ՝ ԱՄՆ։ Նրանց ղեկավարությունը միլիարդավոր դոլարներ է ծախսել՝ օգնելով Ուկրաինային պաշտպանել իրեն։ Կարելի է հստակ ասել, որ Ուկրաինան դժվար թե անկախ երկիր լիներ առանց ԱՄՆ-ի օգնության»,- հավելել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։

Украина ведет войну самообороны, и в соответствии с международным правом имеет право защищать себя. Даже если это включает действия за пределами ее границ. Об этом заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте, передает РБК-Украина
Он подчеркнул, что каждый союзник самостоятельно определяет уровень поддержки для Украины.
«Украина ведет войну самообороны. Это означает, что Украина имеет право защищать себя. И как мы знаем, согласно международному праву, это право не заканчивается на границе. Это означает поддержку украинского права на самооборону. Но каждый союзник определяет уровень своей поддержки для Украины. Это не я решаю от имени Альянса. Это партнеры решают», - заявил Рютте.
Он также отметил, что одно конкретное оружие не решит войну, но поддержка союзников чрезвычайно важна для Украины.
«Надо понимать, что одно конкретное оружие не решит войну. Но это очень важно. Я понимаю просьбу Украины. Но опять же - это союзники должны решать что делать. И есть определенные партнеры, например США. Их руководство потратило миллиарды долларов, помогая Украине в самообороне. Четко можно сказать, что Украина без помощи США вряд ли была бы независимой страной», - добавил генсек НАТО.