Կիպրոսի խոշորագույն բանկը՝ Bank of Cyprus-ը, Ուկրաինայում ռազմական կոնֆլիկտի բռնկումից հետո ՌԴ քաղաքացիություն ունեցող մոտ 7 հազար հաճախորդի շուրջ 20 հազար հաշիվ է փակել, ասվում է Frank Media-ի հարցին բանկի ներկայացուցիչ Կարեն Լը Կաննուի տված պատասխանում։
Ըստ նրա, բանկը սկսել է վերակազմավորել բանկի հաճախորդների պորտֆելը դեռևս 2014 թվականին՝ Ղրիմի բռնակցմանն ի պատասխան հակառուսաստանյան պատժամիջոցներ մտցնելուց հետո:
«Այն ժամանակ, երբ 2014 թվականին սկսվեց բանկի հաճախորդների պորտֆելի վերակազմավորումը, ռուսաստանցիները կազմում էին հաճախորդների պորտֆելի 4%-ը: Այսօր այդ մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 0,4 տոկոս»,- ասել է նա։
Մնացած բանկային հաշիվները, ըստ Լը Կաննուի, հիմնականում պատկանում են ռուսաստանցի կենսաթոշակային տարիքի քաղաքացիներին։ Կիպրոսի բանկի ներկայացուցչի վկայությամբ, երբ որոշում է ընդունվել, թե որ հաճախորդների հաշիվները պետք է փակվեն, բանկն առաջնորդվել է «համապատասխանության միջազգային չափանիշներով» և ռիսկերի կառավարման իր քաղաքականությամբ:
Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ բանկի հետագա քաղաքականության մասին հարցին Լը Կաննուն պատասխանել է, որ բանկը դիտարկում և գնահատում է հնարավոր հարաբերությունները Ռուսաստանի այն քաղաքացիների հետ, որոնք օրինական կերպով բնակվում են Եվրոպայում, միջազգային պատժամիջոցների տակ չեն և ընդունելի գործունեություն են իրականացնում բանկի քաղաքականությանը համապատասխանող ոլորտներում։
Bank of Cyprus-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ նախատեսում է մինչև 2023 թվականի ամառը փակել 4 հազար հաճախորդի հաշիվ, որոնք ՌԴ անձնագրեր ունեն և չեն ապրում ԵՄ երկրներում։

Крупнейший банк Кипра, Bank of Cyprus, закрыл около 20 тысяч счетов, принадлежавших около 7 тысячам клиентам с российским гражданством, после начала военного конфликта в Украине, говорится в ответе представителя банка Карена Ле Канну на запрос Frank Media.
По его словам, банк начал санацию клиентского портфеля банка еще в 2014 года после введения антироссийских санкций, последовавших в ответ на присоединение Крыма.
«На момент начала санации клиентского портфеля банка в 2014 году на россиян приходилось 4% клиентского портфеля. Сегодня эта доля составляет всего 0,4%», - сообщил он.
Оставшиеся счета в банке, по данным Ле Канну, в основном принадлежат российским гражданам пенсионного возраста. По словам представителя Bank of Cyprus, при принятии решения о том, каким клиентам закрыть счет, банк руководствовался «международными стандартами комплаенса» и собственной политикой по управлению рисками.
На вопрос о дальнейшей политике банка в отношении российских граждан, Ле Канну ответил, что банк рассматривает и оценивает возможные отношения с гражданами России, которые законно проживают в Европе, не находятся под международными санкциями, и ведут допустимую деятельность в секторах, соответствующих политике банка.
Ранее Bank of Cyprus сообщал, что планировал закрыть счета 4 тысяч клиентов, имеющих российский паспорт и не проживающих в странах ЕС, к лету 2023 года.